دیده بان سلامت

گروه خون ۹۰ درصد ایرانیها مثبت است/ سهم زنان از اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، میزان اهدای خون به تفکیک گروه های خونی در ۹ ماه اول سال ۹۵ را تشریح کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر بشیر حاجی بیگی با ذکر این نکته که از ابتدای سال جاری از ۱ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۱۹۳ داوطلب اهدای خون که به مراکز انتقال خون مراجعه کننده کرده اند، ۱ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۸۹۶ نفر موفق به اهدای خون شده اند گفت: از این میزان ۳۱۱ هزار و ۴۱۸ نفر اهداکننده بار اول بوده اند.

به گفته وی، از مجموع ۹۰ درصد دارندگان گروه خونی مثبت که در ۹ ماه ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه خون اهدا کرده اند، ۳۴ درصد از اهداکنندگان گروه خون O مثبت بوده اند و گروه خون A مثبت با ۲۷ در صد، B مثبت با ۲۲ درصد و AB مثبت با ۷ درصد از دیگر اهداگنندگان گرو های مثبت خون بوده اند.

حاجی بیگی با عنوان اینکه ۹۰ درصد از مردم کشور دارای گروه خون مثبت و تنها ۱۰ درصد دارای گروه خون منفی هستند افزود: از ۱۰ درصد اهداکنندگان گروه منفی خون که در ۹ ماه منتهی به پایان آذر ماه ۱۳۹۵ خون اهداکرده اند، ۴ درصد دارای گروه خونی O منفی، ۳ درصد  A منفی، ۲ درصد B منفی  و تنها یک درصد گروه خون AB منفی بوده اند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اعلام این نکته که مشارکت بانوان در اهدای خون همچنان اندک است، گفت: متوسط شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۴/۴ درصد است، با این حال در ۹ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال پیش، در استان های البرز، قزوین و کرمانشاه این شاخص بیشترین رشد در کشور را نشان می دهد.

وی افزود: استان های لرستان با ۹ درصد، مرکزی با ۸ درصد و سیستان و بلوچستان با ۷ درصد، بالاترین شاخص اهدای خون بانوان را در مدت یاد شده داشته اند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7