دیده بان سلامت

استقرار ۱۰ تیم سلامت روان برای کاهش استرس حادثه پلاسکو/شایعات تلگرامی کاهش یافت

معاون مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۰ تیم سلامت روان برای مدیریت استرس و کاهش آلام ماموران آتش نشانی، اورژانس و کسبه ساختمان پلاسکو و خانواده های مفقودان این حادثه در محدوده این منطقه مستقر شده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علی اسدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: تیم های مدیریت استرس با همکاری استادان روانشناسی و روانپزشکی از جمله دکتر یاسمی، مشاور سابق سازمان بهداشت جهانی از روز پنجشنبه کار خود را برای کاهش و مدیریت استرس حادثه ساختمان پلاسکو شروع کردند، روز پنجشنبه و جمعه ۶ تیم فعال بودند و امروز(شنبه) تعداد این تیم ها با حضور ۲۰ کارشناس سلامت روان در قالب ۱۰ تیم دو نفره افزایش یافته است.
وی گفت: تیم های سلامت روان در چهار ضلع چهارراه استامبول درجاهایی که مردم تجمع دارند و پلیس جلوی ورود مردم به محدوده حادثه را گرفته است و نیز در ایستگاه آتش نشانی حسن آباد و خزانه که ماموران آتش نشانی پس از ماموریت با ناراحتی و استرس زیاد مراجعه می کنند و نیز محل استقرار پایگاه اورژانس ۱۱۵ حضور دارند.
معاون مرکز سلامت روان وزارت بهداشت افزود: علاوه بر آن یک تیم سیار سلامت روان نیز در بیمارستانهایی که مصدومان این حادثه ارجاع می شوند، برای کاهش استرس خانواده های مصدومان فعال است.
وی گفت: با توجه به استرس بالای خانواده مفقودان این حادثه برنامه بعدی تیم سلامت روان وزارت بهداشت این است که آدرس خانواده مفقودان این حادثه را از آتش نشانی و ارگانهای دیگر دریافت کند و با مراجعه به محل زندگی آنها، برای کاهش استرس و آلام آنان وارد عمل شود.
اسدی گفت: با توجه به اهمیت شایعاتی که در فضای مجازی به خصوص تلگرام درباره این حادثه منتشر شده است، وزارت بهداشت از همان روز اول حادثه از مردم خواست که از بازنشر عکس، فیلم و اخبار و شایعات ضد و نقیص درباره حادثه ساختمان پلاسکو خودداری کنند زیرا این کار موجب افزایش استرس و نگرانی در جامعه می شود.
وی افزود: خوشبختانه به نظر می رسد با آگاهی و درایت مردم فهیم کشور، طی ۲۴ ساعت گذشته از میزان بازنشر و انتشار شایعات و مطالب غیر موثق و نیز عکس ها و فیلم هایی استرس زا در فضای مجازی و اینترنت کاسته شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7