سیاست گذاری سلامت

ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی، عطف به‌ ماسبق نمی‌شود

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: ممنوعیت اشتغال و فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و غیردولتی که در لایحه برنامه ششم مصوب شده است، عطف به ما سبق نمی‌شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علی نوبخت درباره مصوبه مجلس درمورد ممنوعیت اشتغال و فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و غیردولتی گفت: براساس بند ب ماده ۸۹ لایحه برنامه توسعه ششم، پزشکانی که در بخش دولتی فعالیت می‌کنند، حق ندارند به صورت همزمان در بخش غیر دولتی فعالیت کنند البته هنوز این مصوبه در شورای نگهبان تایید نشده و مصوبه قانونی نیست، با این حال در قانون برنامه توسعه پنجم نیز این مصوبه وجود داشته است که در قانون برنامه ششم تعدیل شده است.
وی افزود: این مصوبه در قانون برنامه پنجم به شکل خیلی سختگیرانه تری وجود داشت و نمایندگان این دوره تبصره‌هایی در ذیل این ماده قانونی آورده‌اند که آن را تعدیل کرده است، به عنوان مثال پزشکان عمومی مشمول این مصوبه نیستند و در مورد پزشکان متخصص در مناطق محروم نیز با تشخیص رئیس دانشگاه علوم پزشکی برخی پزشکان متخصص استثنا می‌شوند.
نوبخت ادامه داد: نکته بسیار مهم درباره این مصوبه این است که عطف به ما سبق نمی‌شود و با توجه به اینکه برای اولین بار این محدودیت قانونی در برنامه توسعه پنجم آمده بود و این برنامه از سال ۹۰ اجرایی شده است بنابراین فقط پزشکان متخصصی که بعد از سال ۹۰ به استخدام دانشگاه‌های علوم پزشکی درآمده‌اند مشمول این قانون هستند. وی تاکید کرد: فقط پزشکانی که بعد از سال ۹۰ در دانشگاههای علوم پزشکی استخدام شده اند، می‌دانستند که چنین قانونی وجود دارد و با علم به این قانون استخدام شده‌اند بنابراین ممنوعیت کار همزمان در بخش دولتی و غیر دولتی برای پزشکانی که قبل از سال ۹۰ استخدام شده‌اند، معنا ندارد و اشتباه است.
نوبخت گفت: پزشکان و افرادی که امروز از این مصوبه مجلس گلایه دارند باید سال ۹۰ این گلایه را اعلام می کردند و در مورد پزشکانی که قبل از سال ۹۰ استخدام شده‌اند، ما هم به عنوان نمایندگان مجلس با آنان همدرد و هم عقیده هستیم. وی افزود: وقتی یک استاد مسلم و پزشک متخصصی سالها در بخش دولتی و غیر دولتی فعالیت کرده و بیمارانی در بیمارستان خصوصی دارند که با هزینه خودشان و بدون بار مالی برای دولت، نیازمند خدمت او هستند و او نیز بعد از ظهرها فراغت دارد و می‌تواند به این بیمار رسیدگی کند، هیچ منطقی ندارد که او را از انجام این کار منع کند و محدود کردن او خلاف عدالت است.
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا این موارد به روشنی در متن قانون نیامده است، توضیح داد: لزومی ندارد، هر اصل مسلم قانونی را در همه مصوبات مجلس تکرار کنیم، عطف به ما سبق نشدن، قوانین یک اصل پذیرفته شده حقوقی، عقلی و منطقی است و لزومی به تکرار آن نیست.
نوبخت گفت: هیچ جای نگرانی برای پزشکان نیست، هم پزشکانی که قبل از سال ۹۰ استخدام شده‌اند از این قانون مستثنی هستند و هم اجرای آن به تشخیص و اختیار رئیس دانشگاه علوم پزشکی گذاشته شده است و احتمالا افرادی که در این زمینه نگرانی دارند اشراف کافی به قوانین ندارند.
گفتنی است در بند ب ماده ۸۹ لایحه برنامه توسعه ششم آمده است: کلیه پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی که در استخدام پیمانی یا رسمی دستگاههای اجرایی موضوع این قانون هستند، مجاز به فعالیت پزشکی در سایر مراکز تشخیصی، آموزشی، درمانی و بیمارستانهای خصوصی، عمومی غیر دولتی و خیریه یا فعالیت در بخش خصوصی مرتبط با حوزه ستادی مربوطه به غیر از دستگاه اجرایی خود نیستند.
در تبصره یک این بند از قانون آمده است: موارد استثنا برای مناطق محروم با ذکر نام فرد و علت به پیشنهاد دستگاه اجرایی مربوطه و هماهنگی وزارت بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به تصویب هیئت وزیران می رسد.
در تبصره دو این ماده قانونی نیز آمده است: مطب خصوصی پزشکان عمومی و پزشکان متخصص در مناطق محروم به تشخیص رئیس دانشگاه از شمول این قانون مستثنی می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

17 نظر برای مطلب "ممنوعیت اشتغال همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی، عطف به‌ ماسبق نمی‌شود"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پزشک
Guest

مرگ خوبه ولی برای همسایه
از قصد این کار رو کردند که دست زیاد نشه

حسین
Guest

دقیقا!
قبلا هم گفتیم باز یه تبصره برای خودشون میزارن که از اصل قانون قویتر عمل میکنه

یا اجرای کامل یا حذف کامل/آیا عطف به ماسبق در این مورد تبصره محسوب نمیشود؟
Guest
یا اجرای کامل یا حذف کامل/آیا عطف به ماسبق در این مورد تبصره محسوب نمیشود؟

من هم با شما موافقم که در این قضیه به خصوص از دید من قضیه عطف به ما سبق به نوعی تبصره محسوب میشودو و فکرمیکنم که منطقی است که باعث اختلاف درامدی بین پزشکان از یک سال به بعد بشود
خلاصه اینکه به نظرم به نوعی باعث بدتر شدن اختلاف بین پزشکان میشود
من معتقدم اگر منعی وجود دارد برای همه باشد نه یک عده خاص

پوریا
Guest

به نام مردم،به کام خودشون
خدمت و تغییر رو از خودتون شروع کنین و برای دیگران برنامه ریزی نکنین

امیر
Guest

احتمالا اقوام یا خودش قبل سال ۹۰ استخدام شدند که می گه عطف به ماسبق نمیشه..اخه ادم عاقل وقتی کسی دید میبینه این قانون اجرا نمیشه خوب اومد استخدام شد و موقع استخدام سال ۹۱ هم بهش گفتن تو وزارت خونه که این قانون اجرا نمیشه….تازه شما دارن فقط فقط به جوان ها ظلم می کنین که جیب خودتون پر بشه….شما ها هستین که مطبتون گرفته و مریضو تو دولتی ویزیت می کنین و می برین تو خ

امیر
Guest

احتمالا اقوام یا خودش قبل سال ۹۰ استخدام شدند که می گه عطف به ماسبق نمیشه..اخه ادم عاقل وقتی کسی دید میبینه این قانون اجرا نمیشه خوب اومد استخدام شد و موقع استخدام سال ۹۱ هم بهش گفتن تو وزارت خونه که این قانون اجرا نمیشه….تازه شما دارن فقط فقط به جوان ها ظلم می کنین که جیب خودتون پر بشه….شما ها هستین که مطبتون گرفته و مریضو تو دولتی ویزیت می کنین و می برین تو خ

یه دانشجوی تخصص
Guest
اصلن قانون اشتباهه. ماسبق و غیر ماسبق نداره که. چه معنی داره دولت و قانون جلوگیری کنه از کار یه فرد؟ من میتونم تو سه جا کار کنم اون یکی میتونه دو جا کار کنه یکی دلش نمیخواد و یه جا کار میکنه(به طور کلی هرکس در هرشغل) و این آزادی کار کردن همه جای دنیا هست. یعنی چی به یه عده بگن تو نمیتونی توی دو جا کار کنی؟ اگه قانون قانونه، تا اون اتند باسابقه هم باید رعایت کنه و بین دو قسمت خصوصی و دولتی انتخاب کنه. فقط باید این قانون شامل اون تازه فارغ التحصیل شده… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7