دیده بان سلامت

فاطمه دانشور، عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، در مصاحبه با صدای پزشکان از حوزه سلامت می­گوید

 به انتهای دوره شورای شهر نزدیک می شویم، فرصت را مغتنم دیدیم سوالاتمان در حوزه سلامت را با یکی از اعضای شورای شهر درمیان بگذاریم، فاطمه دانشور را پیش از این به خاطر ورودش به حوزه های آسیب های اجتماعی و سلامت مانند بحث زنان کارتن خواب می شناسیم.

با توجه به اینکه به انتهای دوره مسئولیت شورای شهر فعلی نزدیک می شویم، عملکرد شورای شهررا در حوزه سلامت چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظر من همانطورکه  قبلا هم گفتم، توجه به حوزه سلامت در مدیریت شهری باید متمرکز بر محلات باشد، گزارش هایی در راستای حل چالش های حوزه سلامت مناطق مختلف ارائه شده است.این موضوع در اداره سلامت غربالگری شده و برنامه ریزی لازم انجام گرفته است.

اجرای این امر علاوه بر اینکه هزینه کمتری را به دنبال دارد با مشارکت بیشتر شهروندان نیز روبه روست، با اجرای طرح سلامت در محلات بسیاری از بحرانهای حوزه سلامت که در محلات خاموش اما وجود دارد قابل کنترل می شود.

به لحاظ قانونی اصلا شورای شهر تا چه میزان جای ورود به حوزه سلامت را دارد؟ آیا تعاملی با دانشگاه های علوم پزشکی شهر به عنوان متولی های سلامت وجود دارد؟ 

البته بنده مطمئن هم نیستم که دانشگاههای علوم پزشکی تنها متولی های حوزه سلامت باشند. مراکز و دستگاههای زیادی مثل کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، ‌بخش خصوصی و…هم از متولیان سلامت هستند اما دید محلی داشتن نسبت به حوزه سلامت نیازمند زیرساختی است که می توان آن را در مدیریت شهری و شهرداری جستجو کرد .توجه به این مهم از سوی وزارت بهداشت و درمان به طور کافی فراهم نیست که البته بایستی با ایجاد تعامل بین اداره سلامت و وزارت بهداشت و درمان چالش های مربوط به مشکلات محلی را سریع تر رفع کرد..

 

به نظر شما شورای شهر‌ از تمام ظرفیت هایش در حوزه سلامت استفاده کرده است؟ اگر نه چه موانعی بر سر راه بوده است؟

شورای شهر فعالیت‌های خود را در حوزه زنان آسیب‌دیده، کارتن‌خواب، متکدی، معتاد، کودکان کار و خیابانی، و… به انجام می‌رساند. در راستای اهداف خود بر سلامت شهروندی، ساخت سامان‌سراها و مراکز ترک اعتیاد ویژه کودکان، ساماندهی متکدیان و افراد کارتن‌خواب، واگذاری فعالیت‌های اجتماعی به سازمان‌های مردم‌نهاد، توسعه کارآفرینی، تحکیم بنیان خانواده و فرزندپروری تمرکز داشته است. همچنین اداره سلامت شهرداری تهران ذیل معاونت اجتماعی فرهنگی اقدامات محلی خوبی در حوزه سلامت شهروندان انجام داده است

نگاه شورا به عنوان پارلمانی محلی به نگرانی هایی در سطح عموم مانند اثر امواج مخابراتی چیست؟ 

من خودم شخصا در این حوزه تحقیق کرده ام و متوجه شدم که پژوهشهای علمی جهانی نیز تاکنون موفق به اثبات آسیب زا بودن تشعشعات رادیویی ناشی از آنتن های مخابراتی نشده اما همواره سعی کرده هشدارهای بهداشتی در مواجهه با این تجهیزات ارتباطی نظیر استفاده کمتر از موبایل، فاصله دادن گوشی از صورت هنگام مکالمه و… بدهد و البته گاهی همکاران ما برای بهره برداری های خاص سیاسی یا انتفعات مالی شخصی، خطرساز بودن امواج موبایل و دکلهای موبایل را مطرح میکنند که این کار فقط امنیت روانی جامعه را به خطر می اندازد.

 

 در مورد آلودگی هوای تهران حد اختیارات شورای شهر چه بوده و آیا از آنها استفاده کرده است؟

برنامه هایی که برای آلودگی دادند بیشتر مسکن های زودگذر است مثل طرح زوج و فرد که اعمال آن به اعتقاد من، شهروندان را از حقوق شان محروم می کند. بالاخره همه شهروندان حق دارند با وسیله نقلیه شان تردد کنند و وقتی می گوییم ماشین را نیاورید حقی را از او می گیریم و این می تواند به صورت مقطعی مشکل را حل کند. مشکل اساسی این است که سوخت ما استاندارد نیست یعنی باید به عنوان واقعیت این را پذیرفت که سوخت خودروهای ما استاندارد نیست و تعداد خودروهای فرسوده بسیار زیاد است.

در تولید بنزین هنوز وابستگی داریم. همچنین در بلند مدت باید در تولید سوخت، استانداردهای جهانی را رعایت کنیم. نکته دیگر اینکه یکسری طرح هایی را بدهیم که مردم کمتر مجبور شوند از خانه بیرون بیایند. یکی از آنها را در شورای شهر مطرح کردم؛ مردم را به خریدهای اینترنتی تشویق کنیم. یعنی مردم کم کم به سمت خریدهای اینترنتی بروند و به خاطر خرید هر چیز مجبور نشوند سوار ماشین شوند و به مراکز خرید بروند. یکی دیگر مردم اخلاق شهروندی را هم در نظر بگیرند. زمانی که ممنوعیت استفاده از ماشین های طرح زوج و فرد مطرح می شود بارها دیده شده که مردم در صف های طولانی در خیابان منتظر تاکسی می مانند و تاکسی ها بازار سیاه درست می کنند و با یک رقم بالا دربست سوار می کنند یعنی مشارکت مردم و همدلی آنان کم است. در این مواقع بیشتر به کمک هم نیاز داریم ولی به صورت ریشه ای با برداشتن تحریم ها مشکل سوخت ما حل خواهد شد.

تلاش های شهرداری زمانی که خودروسازان خودروهای بی کیفیت را با شرایط بسیار سهل و آسان دراختیار مردم می گذارند راه به جایی نمی برد.از سوی دیگر شهرداری نیز در موضوع ساخت و سازها بسیاری از موارد از جمله تامین پارکینگ را در نظر نمی گیرد. این موارد را در کنار تراکم جمعیت، میل مردم برای استفاده از خودروهای شخصی، نبود فعالیت هایی که منجر به تغییر رفتار ترافیکی مردم می شود قرار دهید.در نتیجه همه در ایجاد آلودگی هوا سهیم هستیم.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7