نظام سلامت

پاسخ تند سخنگوی وزارت‌بهداشت به اظهارات دکتر پزشکیان: طرح تحول سلامت از همه طرح‌های ۳۵ سال گذشته قانونی‌تر است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سپید، ایرج حریرچی در جلسه صبح سه‌شنبه به بیان دستاوردهای حوزه سلامت در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به‌طور مشخص پس از طرح تحول سلامت پرداخت و بعد از آن هم پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.
درباره پزشک خانواده کم‌لطفی می‌شود
حریرچی در ارتباط با پیشرفت برنامه پزشک خانواده در دولت یازدهم گفت: «یکی از موضوعاتی که توجه به آن بسیار مهم است ولی نسبت به آن کم‌لطفی زیادی می‌شود، پزشک خانواده است. پزشک خانواده یک مجموعه هماهنگ و به‌هم پیوسته است شامل نظام ارجاع و خرید راهبردی و… بنابراین فقط این‌طور نیست که ما پزشکی را در جایی بگذاریم و اسمش را هم پزشک خانواده بگذاریم.» وی با اشتباه خواندن اجرای پزشک خانواده در دوره‌های گذشته تصریح کرد: «وقتی بیماری به پزشک خانواده مراجعه می‌کند، در بعضی موارد ناگزیر خواهد بود که به یک متخصص مراجعه کند. در پزشک خانواده روستایی یا حتی همان پزشک خانواده‌ای که در دو استان اجرا شد، این سطح ۲ و ۳ پیش‌بینی نشده بود.»
قائم‌مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه یک مدل نهایی مشخص برای اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور وجود دارد، گفت: «مدل نهایی ما کاملا مشخص است. مدل این است که در نهایت هر ایرانی یک مراقب سلامت خواهد داشت و متصل به یک پزشک خانواده خواهد شد. البته این نسبت‌های نهایی که هر پزشک خانواده باید مسئول چند نفر از جمعیت آن منطقه باشد، موضوعی است که باتوجه به وضعیت موجود، سیر زمانی و منابع تامین‌شده، مشخص می‌شود.» سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: «هرکسی ادعا کند در جهان امروزی پزشک خانواده و نظام ارجاع را می‌تواند بدون پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع الکترونیک اجرا کند، حرف درستی نزده است. در این زمینه هم برای ۵۴ میلیون و ۷۰۰هزار نفر از افراد جامعه پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است.»
پاسخ به انتقادی درباره کلینیک‌های ویژه
یکی از انتقادات جدی کارشناسان حوزه سلامت به برنامه‌های وزارت بهداشت این است که ماهیت کلینیک‌های ویژه که توسط وزارت بهداشت ایجاد شده و بیماران می‌توانند با هزینه بسیار ناچیز و بدون هیچ محدودیتی توسط پزشکان متخصص ویزیت شوند، در تناقض با نظام ارجاع و پزشک خانواده است. درواقع وقتی مردم می‌توانند با ۳ هزار تومان توسط یک استاد دانشگاه ویزیت شوند، چرا باید برای درمان، به پزشک خانواده مراجعه کنند؟
حریرچی در پاسخ به سوال خبرنگار «سپید» درباره این انتقاد و سرنوشت کلینیک‌های ویژه پس از برقراری اتصال سطوح ۲ و ۳ نظام ارجاع، گفت: «قیمت ویزیت این متخصصان در کلینیک‌های ویژه در آینده هم توسط وزارت بهداشت تعیین می‌شود.» وی توضیح داد: «وزارت بهداشت اهرم‌های شش‌گانه‌ای برای کنترل نظام سلامت دارد. یکی از این اهرم‌ها، نظام پرداخت است. راه‌حلی که ما برای امروز ارائه می‌دهیم با راه‌حلی که مثلا ۵ سال آینده درنظر می‌گیریم، ممکن است متفاوت باشد. امروز ما در شهرها پزشک متخصص به اندازه کافی نداریم، نظام ارجاع هم در خیلی از جاها شکل نگرفته و بیش از ۸۰ درصد پرداخت از جیب مردم به‌خاطر درمان سرپایی است. پس برای حمایت مالی از مردم، مجبوریم کلینیک‌های ویژه و ویزیت‌های دولتی با قیمت پایین را تقویت کنیم اما زمانی که نظام ارجاع و سطح یک کامل شد، اهرم‌های کنترلی در اختیار وزارت بهداشت است. بنابراین وزارت بهداشت مثلا می‌تواند بگوید کسانی با این قیمت پایین ویزیت می‌شوند که ازطریق نظام ارجاع آمده باشد و کسانی که از طریق نظام ارجاع نیامده باشند، به قیمت آزاد ویزیت می‌شوند و یا اصلا ویزیت نمی‌شوند.»

معاون کل وزارت بهداشت درباره افزایش تقاضاهای القایی در کلینیک‌هایی با قیمت‌های پایین گفت: «یک تعدادی هستند که دست به تریبون خوبی هم دارند. این افراد «خودکارشناس‌انگار فیلسوف‌نما» هستند.» وی ادامه داد: «الان قصه‌هایی هست که می‌گویند عده‌ای صبح با زنبیل به کلینیک‌های ویژه می‌آیند و چون ویزیت متخصص در این کلینیک‌ها ۳ هزار تومان است، پیش متخصص قلب می‌روند، بعد ۳ هزار تومان می‌دهند یکباره پیش متخصص کلیه هم می‌روند، بعد پیش متخصص کبد می‌روند و… خیلی روشن بگویم که ۸۰۰ میلیون بار مراجعه سرپایی که ما در سال ۹۴ داشتیم، نسبت به سال ۹۳ اصلا افزایش قابل توجهی نداشته است.»
به همان مدار قبلی برگشته‌اند
سخنگوی وزارت بهداشت به صحبت‌های تند و تیز چند روز قبل مدیرعامل تامین اجتماعی در اصفهان هم اشاره‌ای داشت. وی گفت: «یک قدم روبه جلو این است که مدیر روابط‌عمومی تامین اجتماعی در مصاحبه‌ای تاکید کرده که چون سازمان تامین اجتماعی طرح تحول سلامت را یک طرح داخلی دولت تدبیر و امید می‌داند، اصل در این سازمان بر حمایت است و در سال‌های اخیر هم این کار را انجام داده‌اند و حتی گفته بود که بی‌انصافی است اگر بگوییم تامین اجتماعی قدمی در راستای تقویت طرح تحول برنداشته است. به نظر من برگشته‌اند به همان مدار قبلی که اعلام حمایت می‌کردند. دانشگاه اصفهان هم در بیانیه‌ای به موارد متعددی که دوستان قبلا از طرح تحول حمایت کرده‌اند اشاره کرده است.» حریرچی به حمایت‌های گذشته وزیر رفاه از طرح تحول سلامت هم اشاره کرد و گفت: «آقای دکتر ربیعی حداقل ۱۰ مرتبه در اظهارات علنی، طرح تحول سلامت را بزرگترین پروژه اجتماعی دولت دانسته‌اند و گفته‌اند که ما حمایت از این طرح را وظیفه خودمان می‌دانیم و تمام تلاشمان را به‌کار می‌بریم که طرح تحول سلامت در اسرع وقت و سریع‌ترین روش‌ها به اهداف خودش برسد.»
قائم‌مقام وزیر بهداشت ضمن انتقاد از عدم همکاری بیمه‌ها خاطرنشان کرد: «ما در سال‌‌های اول طرح تحول سلامت رضایت نسبی و رو به بالایی از سطح همکاری بیمه‌ها داشتیم ولی خصوصا در یک‌سال اخیر ما کاملا معترض هستیم و میزان همکاری که سازمان‌های بیمه‌گر انجام می‌دهند، مناسب نیست و این از لحاظ میزان پرداختی آنها به ما و یا تبعیضی که در پرداخت‌هایشان انجام می‌دهند، مشخص است.»
پاسخ به اعضای کمیسیون بهداشت
در ادامه خبرنگاری به انتقادات برخی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس همچون پزشکیان و نوبخت از طرح تحول سلامت در حاشیه مراسم روز پرستار و تهدید علی نوبخت به قطع حمایت از طرح تحول درصورت اصلاح‌نشدن آن اشاره کرد. حریرچی در پاسخ گفت: «من فکر می‌کنم هیچ طرح اجرایی در دولت نبوده که به این میزان مورد حمایت رئیس‌جمهور، معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و مجموعه دولت، رئیس محترم مجلس باشد و بیش از دو سه بار مستقیما از طرف مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار بگیرد. به‌نظر ما اگر کسی فکر کند که این طرح انجام نخواهد شد، فکر مناسبی ندارد. البته هر طرح بزرگی در هر کشوری با توجه به ورودی‌ها و خروجی‌هایی که دارد، نیازمند اصلاحاتی خواهد بود. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید من کاری انجام می‌دهم که از اول صددرصد درست باشد. اصلاحات و ارتقاء و تصحیح اشتباهات حتما خواهد بود.»
حریرچی با طرح یک پرسش استفهامی گفت:
«از کسانی که می‌گویند طرح تحول سلامت شکست خورده است می‌پرسم کدام بند یا بسته‌ای از طرح تحول سلامت هست که الان ما به اندازه یک درصد یا دودرصد یا سرسوزنی از آن تخطی کرده باشیم؟»
تکلیف اوراق قرضه ۸ هزار میلیارد تومانی
حریرچی ادامه داد: «بعضی از دوستان گفته‌اند که ما ۸ هزار میلیارد تومان پول گرفته‌ایم. خیلی صریح عرض می‌کنم از این اوراق قرضه ۸هزار میلیارد تومانی تا الان به ما ۱۲۵۰ میلیارد تومان پول و ۱۶۴۰ میلیارد تومان هم اوراق داده شده است و درحالی که بهره اکثریت قریب به اتفاق اوراق ۲۰ درصد است ولی برای اوراق ما بهره ۱۶ درصدی تعیین کرده‌اند و به همین دلیل تا به حال هیچ‌کدام از آنها نقد نشده است.» وی مجموع بدهی بیمه‌ها که مربوط به اسناد رسیدگی شده است را نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد ‌تومان اعلام کرد و ۳۵۰۰ میلیارد تومان را هم بدهی بین‌راهی خواند.»
معاون کل وزارت بهداشت گفت: «هیچ آدم ملی و میهنی از شکست دولت خودش خوشحال نمی‌شود و هیچ‌کسی که دلسوز نظام سلامت باشد از شکست متصدیان نظام سلامت مانند وزارت بهداشت به عنوان متولی و بیمه‌ها نباید خوشحال شود و نباید حرف‌هایی بزنیم که دیگران را دشمن‌شاد کنیم.»
آیا کشور هرج‌ومرج است؟
حریرچی از قول کسانی که به گفته او «خودشان را کارشناس و دیگران را غیرکارشناس می‌دانند»، جملاتی را نقل کرد و به آنها پاسخ گفت. جملاتی نظیر اینکه «اگر کل پول سلامت آمریکا هم به اینجا بیاید، اینها نمی‌توانند طرح تحول سلامت را اداره کنند»، «اگر همه خلیج‌فارس طلا شود، باز هم نمی‌توانند از عهده مخارج طرح تحول سلامت برآیند»، «نظام سلامت ماند چاه ویل است و ته ندارد.»
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به گفته نایب‌رئیس مجلس هم اشاره کرد که گفته بود: «طرح تحول سلامت، قانونی نیست.» حریرچی در پاسخ به این گفته پزشکیان اظهار داشت: «آیا کشور ما آنقدر هرج‌ومرج است که یک کار غیرقانونی را هر روز تلویزیون گزارش دهد، مصاحبه کنند، رئیس‌جمهور حمایت کند، وزیر رفاهش بگوید بزرگترین پروژه اجتماعی دولت است ولی کاملا هم غیر قانونی باشد؟! دوستان بروند بررسی کنند ببینند در مجلس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین وجود ندارد؟ من عرض می‌کنم هیچ اقدامی در طرح تحول سلامت انجام نشده است مگر اینکه تاسی به قوانین مصوب مجلس داشته باشد یا تک‌به‌تک در هیئت دولت تصویب شده باشد‌. تمام مصوبات دولت و هرآن‌چیزی که هیئت وزیران تصویب می‌کند، به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مصوب مجلس می‌رود‌، اگر تخلفی باشد، آنها اعلام می‌کنند. آیا هیئت تطبیق اینها را ندیده است؟ چرا می‌گوییم غیرقانونی؟»
قائم‌مقام وزیر بهداشت درپایان گفت: «کسانی که خودشان را کارشناس می‌دانند بروند اقدامات بزرگی که طی ۳۵ سال گذشته در نظام سلامت ما انجام شده که حداکثر ۱۵ مورد بیشتر نیست را ببینند. من خیلی صریح عرض می‌کنم طرح تحول سلامت از همه اقدامات بزرگ انجام‌شده طی سی و چند سال گذشته قانونی‌تر است و من از همه افراد مهمی که زمانی در حوزه سلامت زحمت کشیده‌اند ولی الان ناخودآگاه تبدیل شده‌اند به کسانی که نظام سلامت را تضعیف می‌کنند، درخواست می‌کنم یک وضویی بگیرند، یک قرآنی تفال کنند تا خدا دلشان را نرم کند و به فکر مردم که بیشترین منتفعین و بهره‌مندان از طرح تحول هستند، بیفتند.»

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7