دانش آموختگان

اظهارات وزیر بهداشت در موردکلیپ پخش شده آرمان مدیا:این فضاسازی خیانت به منافع ملی است/ خطاهای پزشکی افزایش نیافته بلکه بیشتر دیده می شود

وزیر بهداشت در خصوص آمار خطاهای پزشکی در کشور، گفت: خطاهای پزشکی افزایش نیافته بلکه بیشتر دیده می شود زیرا تکنولوژی پیشرفت کرده و آگاهی مردم به حقوق خود نیز افزایش یافته است اما بخشی از آن نیز فضاسازی افرادی است که علاقه مند هستند گروه های اجتماعی را در مقابل هم قرار دهند و این کار درستی نیست و خیانت به منافع ملی است.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه استان سمنان در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، اظهار داشت: ساز و کار قانونی برای رسیدگی به تخلفات پزشکی از دو مسیر صنفی یا سازمان نظام پزشکی و قو قضاییه، سازمان پزشکی قانونی و دادسرای ویژه جرائم پزشکی مشخص شده است.

وزیر بهداشت روند رسیدگی به تخلفات را در کشور طولانی و طاقت فرسا دانست و گفت: قابل قبول نیست که پرونده هایی مانند کهریزک، کوی دانشگاه، فساد مالی یا “ب.ز” مدت ها باشد که به نتیجه نرسیده باشد و همین رویه در حوزه تخلفات پزشکی نیز حاکم است اما سیستم نظارتی وزارت بهداشت در تمام استانها فعال است و مردم می توانند برای گزارش تخلفات تعرفه با شماره ۱۶۹۰، برای خطاهای پزشکی و عدم رسیدگی به امور درمان به شماره ۱۵۹۰ و برای تخلفات دارویی و بهداشتی با شماره ۱۴۹۰ تماس بگیرند.

دکتر هاشمی در خصوص تدبیر وزارت بهداشت برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز خود، اظهار داشت: دولت علاقه ای به متورم شدن از نظر پرسنل ندارد شاید این سیاست مناسب باشد اما برای جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران که زیرساخت های حوزه سلامت آن هم مناسب نیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی و مجلس باید به رفع کمبودهای نیروی انسانی وزارت بهداشت کمک کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به کمبود ۱۰۰ هزار نفر پرستار در کشور، یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۱۱۰ هزار نفر از پرسنل وزارت بهداشت قراردادی هستند که انتظار می رود تعیین تکلیف شده و تبدیل وضعیت شوند اما در سه سال گذشته با وجود بازنشسته شدن ۳۰ هزار پرستار در کشور نتوانستیم حتی یک نفر را جایگزین کنیم و کمبود نیروی انسانی یکی از عوامل نارضایتی مردم از خدمات حوزه سلامت و بروز خطاهای پزشکی است.

دکتر هاشمی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت برای پرستاران گفت: طبیعی است که در صنوف مختلف بین مطالبات و توان دولت و حکومت فاصله وجود داشته باشد و ممکن است تعداد بسیار اندکی از آنها از اقدامات وزارت بهداشت راضی نباشند اما بخش عمده جامعه ۱۵۰ هزار نفری پرستاری، از اقدامات وزارت بهداشت رضایت دارند و هیچ کس نمی تواند ادعای نمایندگی از این قشر عظیم را داشته باشد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: کمبود نیروی انسانی در حوزه پرستاری موجب نارضایتی می شود اما یکی از مشکلات جدی در دوران گذشته، بی عدالتی بین پرستاران قراردادی و شرکتی با پرستاران رسمی بود که اصلاح شد زیرا هر دوی آنها خدمات ارائه می دهند اما پرداختی به پرستاران رسمی در برخی موارد چندین برابر پرستاران قراردادی و شرکتی بود.

دکتر هاشمی با اشاره به افزایش ۲٫۵ برابری کارانه پرستاران در دولت یازدهم، گفت: این افزایش کارانه از محل درآمد اختصاصی بیمارستانها و پزشکان برای کاهش فاصله پرداختی، تامین شد اما در کشور نظام پرداخت برای همه گروه ها و دستگاه های اجرایی اشکال دارد و دریافتی ها بین دستگاه های مختلف، منصفانه نیست. وزارت بهداشت از نظر حقوق پرسنل، در رتبه ۱۳ قرار دارد و از نظر امکانات رفاهی نیز وضعیت مناسبی ندارد اما در حد اختیارات و اعتبارات خود، سعی کرده ایم که بهترین اقدامات را انجام دهیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات وزارت بهداشت، گفت: امیدواریم که تصمیم گیرندگان در تصمیمات خود تسریع کنند تا آسیبی به مردم نرسد. در طول ۳ سال گذشته با وجود مشکلات فراوان در کشور ، از سطح خدمات حوزه سلامت به هیچ عنوان کاسته نشد و همکاران ما وظایف خود را به درستی و بطور کامل انجام دادند. مردم از این نظر نگرانی ندارند اما ما شرمنده ایم که با وجود فروش خدمات هنوز نتوانسته ایم بهای آن را دریافت کنیم و رییس جمهوری نیز تیمی را مامور رسیدگی به این موضوع کرده که امیدواریم تا پایان سال جاری، بخشی از مشکلات، برطرف شود.

دکتر هاشمی در مورد بودجه های وزارت بهداشت، تصریح کرد: بودجه نویسی در کشور دچار یک بیماری مزمن است و دولت و مجلس، بودجه را بطور کاذب، متورم نشان می دهند و مقدار آن زیاد است اما درآمدهای دولت کمتر از پیش بینی ها است که در این صورت برای مسئولان، وزرا و مدیران اجرایی مشکلاتی ایجاد می شود اما آنها باید بدانند که چه میزان اعتبار به آنها تحویل داده می شود تا به برنامه ریزی اقدام کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: معمولا ارقام تصویب شده با ارقام تحویل داده شده متفاوت است و مناسب نیست که برنامه های توسعه کشور نوشته شود و بگوییم ۷۰ درصد از آن اجرا نشده و این بدان معنی است که برنامه ها و بودجه ها را واقعی ندیده ایم و آرزوهای خودمان را برروی کاغذ منتقل کرده ایم که در این صورت در بین مردم و نمایندگان، انتظار ایجاد می شود.

دکتر هاشمی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر تاثیر تحریم های دولت جدید آمریکا در حوزه پزشکی علیه ایران، گفت: نباید این اتفاقات را زیاد بزرگ کنیم ما بیش از ۳۰ سال است که تحریم هستیم و هر فردی که هم در راس قدرت قرار گرفته فرقی نداشته و شرایط یکسان بوده است و در دوران تحریم، مشکلات زیادی برای مردم در حوزه سلامت ایجاد نشد.

وزیر بهداشت یادآور شد: تحریم پزشکی، اسلحه ای ناکارآمد و بیشتر شبیه به شوخی است و برای تامین تجهیزات پزشکی به کشور خاصی وابستگی نداریم البته برای حفظ و تامین سلامت مردم از آخرین دستاوردهای بشر استفاده می کنیم. ترامپ هنوز در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا مستقر نشده است اما یکی از مشکلات کشور این است که هر فردی در سیاست خارجی دخالت می کند و بنده هم بر خود لازم می دانم که در این حوزه دخالت نکنم و دستگاه دیپلماسی کشور اظهار نظر کند.

دکتر هاشمی همچنین در خصوص تاثیر فضای مجازی بر سلامت جامعه، اظهار داشت: فضای مجازی یک واقعیت است که با آن زندگی می کنیم و معایب و مزایای زیادی دارد اما گاهی در آن بد رفتاری هایی انجام می شود و برخی تولیدات و آثار که شناسنامه دار هستند مورد بازخواست قرار نمی گیرند که جای مطالبه گری و نکوهش دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: جامعه پزشکی نیز همانند سایر گروه ها و اقشار اجتماعی ممکن است معایبی داشته باشد اما اگر آسیب ببیند یا اعتماد مردم کاهش یابد، آیا جایگزینی برای آن داریم؟ برخی از حرکات آگاهانه یا ناآگانه به ضرر مردم و سلامت آنها است. برخی از جوانان از روی ناآگاهی یا احساسات تصور می کنند که از حقوق مردم دفاع می کنند.

دکتر هاشمی گفت: کلیپ موهنی از موسسه آرمان مدیا در فضای مجازی منتشر شده که اینگونه آغاز می شود که آیا پزشکان دزدتر هستند یا خودروسازان. این موسسه شناسنامه دار است و در جایی ثبت شده و ممکن است حتی در جشنواره های به اصطلاح ارزشی نیز رتبه آورده باشد اما باید توجه کرد که به قشر زحمت کش پزشکی، نیاز داریم و این نوع فعالیت ها خیانت به کشور است.

وزیر بهداشت افزود: مقام معظم رهبری در زمان ترخیص از بیمارستان از پزشکان به عنوان سرمایه ملی یاد کردند اما برخی افراد در کشوری که خود را در خط و تابع مقام معظم رهبری می دانند، دست به تخریب جامعه پزشکی می زنند و متاسفم که دستگاه قضا با آنها برخورد نمی کند.
دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: برخی افراد که اشکالات و عیب های ما را به صورت منصفانه بیان می کنند قابل تقدیر است اما من اعتقاد دارم که در حوزه رسانه در کشور به عقلانیت خواهیم رسید و امیدوارم آن زمان دیر نباشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7