دانشجویان فرهنگی

تخصیص یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سرانه ورزشی، فرهنگی و رفاهی به هر دانشجوی پزشکی

معاون فرهنگی، دانشجویی وزیر بهداشت، با بیان اینکه در سال جاری وضعیت شرایط مالی سخت بود ولی بازهم ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه دانشگاه‌ها محقق شد، افزود: در سال آینده برای هر دانشجو یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان سرانه ورزشی، فرهنگی و رفاهی در نظر گرفته شده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا فراهانی در محل مجتمع رفاهی تفریحی صندوق رفاه دانشجویان جاده فرح آباد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو دوره مسابقات المپیاد ورزشی قهرمانی و همگانی در وزارت بهداشت داریم، گفت: در گذشته مسابقات المپیاد قهرمانی  به صورت دو سالانه برای دختران و پسران دانشجو برگزار می شد؛ براساس تدابیر جدید وزارت بهداشت با هدف افزایش تحرک در میان دانشجویان این مسابقات به صورت سالانه برگزار می شود.

دکتر فراهانی با اشاره به اینکه در زندگی غربی همراه با ماشینی شدن به افزایش تحرک مردم هم توجه شد، افزود: متأسفانه در جوامع جهان سوم کمتر به تحرک مردم توجه شده است.

وی با بیان اینکه المپیاد ورزش های همگانی ظرفیت پوشش همه دانشجویان را دارد، اضافه کرد: در سال گذشته ۴۵۰ نفر از ۳۱دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در این رقابت ها شرکت کردند.

دکتر فراهانی با اشاره به اینکه ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور فعالیت دارد،افزود: برخی دانشگاه ها به دلیل شرایط مالی نتوانستند در المپیاد سال گذشته شرکت کنند که براساس دستور وزارت بهداشت در سال جاری  ملزم به  حضور در مسابقات شدند به طوری که ۵۱استان شرکت کردند.

معاون فرهنگی، دانشجویی وزیر بهداشت، با بیان اینکه در دومین المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی ۸۰۰ نفر شرکت کردند،گفت: این تعداد به همراه مربیان، داوران و عوامل اجرایی ۱۳۰۰ نفر شدند.

این مقام مسئول با اشاره به آغاز مسابقات در صبح ششم اسفندماه افزود: همراه با برگزاری مسابقات،تیمی پژوهشی اطلاعات مربوط به قد، وزن، وضعیت جسمانی و سلامت دانشجویان را مورد بررسی قرار می دهند.

دکتر فراهانی با بیان اینکه دانشجویان شرکت کننده در دومین دوره المپیاد ورزش های همگانی در ۱۵ رشته به رقابت می پردازند، اضافه کرد: رشته های آمادگی جسمانی، والیبال ۳ نفره، بسکتبال ۳ نفره، تنیس روی میز،فوتبال رومیز «دستی»دارت است.

وی با اشاره به افزایش رشته های ورزشی در این دوره از مسابقات، افزود: با هدف توسعه مشارکت دانشجویان، تعداد رشته ها بیشتر شده است.

معاون فرهنگی، دانشجویی وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ درصد از دانشگاه های علوم پزشکی فاقد فضای ورزشی هستند، گفت: با توجه به اینکه در ابتدا دانشگاه های علوم پزشکی و در ادامه امکانات ورزشی و رفاهی ساخته می شوند، این کمبود در کشور وجود دارد.

فراهانی با اشاره به اینکه غیر از فضای بهداشتی درمانی به ساخت پروژه های فرهنگی ورزشی کمتر توجه داشتیم، افزود: تنها در استان اصفهان فضای ورزشی استاندارد وجود دارد.

رئیس دومین دوره المپیاد ورزش همگانی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه سرانه فضای ورزشی برای هر دانشجو یک متر و هفت دهم متر مربع است، اضافه کرد: این مقدار باید به دو و نیم متر مربع افزایش یابد.

وی بیان کرد: فضای ورزشی سرپوشیده برای هر دانشجو نیم متر مربع است که باید به یک متر افزایش یابد.

دکتر فراهانی با اشاره به حضور داوران ملی در دومین دوره المپیاد ورزش های همگانی دانشجویان علوم پزشکی کشور، گفت: برای ارتقای سطح ورزشی دانشجویان و حضور آنان در مسابقات ملی دانشجویی برنامه ریزی میان مدت کردیم .

این مقام مسئول بیان کرد: در دوره کنونی وزارت بهداشت اقدام به افزایش فضای خوابگاهی دانشجویان کرد ولی تعداد دانشجویان به همان نسبت بیشتر شده است که سبب کمبود فضا می شود.

وی با اشاره به افتتاح خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در طول ۶ ماه آینده در ساری، گفت: نخستین خوابگاه استاندارد دانشجویی در مازندران افتتاح می شود.

دکتر فراهانی با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه هایی مانند جشنواره قرآن، نشریات و فرهنگی در طول سال برای کارکنان، اساتید و دانشجویان برگزار می کند، افزود: در جشنواره قرآنی سال گذشته ۲۵ هزار نفر از دانشجویان و اساتید شرکت داشتند.

این مقام مسئول با اشاره به میزبانی وزارت بهداشت برای برگزاری جشنواره نشریات در سال جاری، اضافه کرد: دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد در این جشنواره شرکت می کنند که ۴۰ هزار اثر ثبت شده است.

معاون فرهنگی، دانشجویی وزیر بهداشت با بیان اینکه کانون های مختلف فیلم،عکس، تئاتر و هلال احمر را در سطح دانشگاه های کشور فعال کردیم، افزود: در حال حاضر رتبه ۱۷ از لحاظ علمی در کشور داریم و بیش از ۳۲ درصد تولید علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور صورت می گیرد.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۶۰ درصدی بودجه در سطح کشور، اضافه کرد: برای نخستین بار در سال آینده بودجه فرهنگی، ورزشی و رفاهی به صورت جدا محاسبه می شود.

این مسئول در پایان با اشاره به اینکه در سال جاری ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در المپیاد ورزش های همگانی پسران هزینه شده است، گفت: در دومین دوره المپیاد ورزش های همگانی دختران هم در حدود ۷۰۰میلیون تومان هزینه در نظر گرفته شده است؛ البته برخی هزینه ها مانند ایاب و ذهاب دانشجویان برعهده دانشگاه ها است که در این مبلغ حساب نشده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7