دیده بان سلامت

دهها هزار نفر در لندن علیه سیاست های ریاضتی دولت انگلیس در سیستم خدمات بهداشت ملی انگلیس ( ان اچ اس) راهپیمایی کردند

دهها هزار نفر روز شنبه در اعتراض به سیاست های ریاضتی، خصوص سازی و بهداشتی دولت محافظه کار’ترزا می’ که منجر به بروز بحران مالی و مشکلات جدی در سیستم خدمات بهداشت ملی انگلیس ( ان اچ اس) شده است، در لندن راهپیمایی کردند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، تظاهرکنندگان در جریان این حرکت اعتراضی که از روبروی ساختمان وزارت بهداشت انگلیس شروع و تا میدان پارلمان در قلب لندن ادامه داشت، علیه سیاست‌های ریاضتی و خصوصی‌سازی دولت محافظه‌کار ‘ترزا می’ در حوزه بهداشت و درمان این کشور، شعار دادند.
تظاهرکنندگان در شعارهای خود کاهش بودجه سیستم بهداشت عمومی، بسته شدن شماری از مراکز درمانی و بیمارستان‌های عمومی در انگلیس به دلیل مشکلات مالی را محکوم کردند.
‘جرمی هانت شرمت باد، ترزا می شرمت باد’، ‘ان اچ اس’ مال مردم است’، ‘ان اچ اس را نجات دهید’ و ‘نه به ‘ترزا می’ نه به سیاست های ریاضتی’، از دیگر شعارهای تظاهرکنندگان بود.
افراد تظاهرکننده همچنین پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی برخی از آنها، ‘ان چ اس’ را نجات دهید’، ‘از هزینه های نظامی بکاهید نه از هزینه های مراقبتی و رفاهی’ و ‘ نه به کاهش بودجه ان اچ اس’ و ‘ از مهاجران استقبال می کنیم’، نوشته شده بود.
‘ماتیو’ یکی از تظاهرکنندگان در گفت وگو با ایرنا گفت: ‘سازمان خدمات درمانی ما در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد. این سازمان بر پایه مالیاتی که مردم می‌پردازند و نیروی کار مهاجران بنا شده است. اما محافظه‌کاران می‌خواهند آن را از طریق خصوصی‌سازی تضعیف و از آن پول به دست بیاورند.’
این تظاهر کننده افزود: ‘ما اعلام می‌کنیم که ‘ان اچ اس’ برای پول درآوردن نیست، بلکه خدماتی برای همگان است و بایستی رایگان باشد.
وی همچنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر پایه مخالفت با سیاست‌های مهاجرتی را مورد انتقاد قرارداد و تصریح کرد که مردم انگلیس از ورود مهاجران به کشورشان استقبال می‌کنند.
‘جیمز’ یکی دیگر از تظاهرکنندگان به ایرنا گفت:’ترزا می’ ‌خواهد به بهانه کسری بودجه، میلیاردها پوند از اعتبارات خدمات بهداشت ملی ( ان اچ اس) کشور را کم کند. و ما امروز جمع شده‌ایم تا به او اعلام کنیم که از سیاست‌های ریاضتی خسته شده‌ایم. دیگر بس است. ‘
وی افزود: ‘ما مخالف اقدامات دولت ‘ترزا می’ در زمینه کاهش هزینه‌های عمومی، خصوصی‌سازی ‘ان اچ اس’ و نیز برگزیت هستیم.
این تظاهرکننده در پاسخ به سئوالی در رابطه با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: ‘این سیاست اشتباهی است که کشور را به تباهی می کشاند. نمی‌دانم تا کی بایستی تن به اشتباهات دولت بدهیم. ‘
در این تظاهرات که از سوی گروه مدنی ‘اجتماع مردم’ برنامه ریزی و از سوی تشکلات مدنی از جمله اتحادیه های بزرگ کارگری مورد حمایت قرار گرفته بود، جزواتی میان مردم پخش ‌شد که در آنها بر اهمیت حمایت حداکثری مردم علیه سیاست‌های ریاضتی ‘ترزا می’‌ تاکید شده بود.
صلیب سرخ بریتانیا اخیرا به دنبال مرگ اخیر تعدادی بیمار در این کشور به دلیل عدم رسیدگی به آنها در بیمارستان‌ها و یا به دلیل تاخیر زیاد در اعزام نیروهای اورژانس، هشدار داد که خدمات بهداشت ملی انگلیس (ان اچ اس) با ‘بحران انسانی’ مواجه شده است.
صلیب سرخ بریتانیا گفته است که این بحران انسانی به دلیل کمبود نیروی انسانی پزشکی و کمبود تخت‌های بیمارستانی همزمان با افزایش شمار بیماران در این کشور خصوصاً در فصل زمستان، ایجاد شده است.
براساس گزارش‌های منتشر شده، در اولین هفته سال ۲۰۱۷ میلادی، از هر ۱۰ بیمارستان انگلیس؛ ۴ بیمارستان به دلیل افزایش شمار بیماران و کمبود امکانات برای رسیدگی به آنها، اعلام هشدار داده بودند.
خدمات بهداشت ملی انگلیس ( ان اچ اس ) برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ و پس از پایان جنگ جهانی دوم به منظور ارائه خدمت درمانی به آسیب دیدگان و مجروحین جنگی راه اندازی شد و در حال حاضر با داشتن یک میلیون و ۶۰۰ هزار کارمند، به صورت رایگان به مردم انگلستان خدمات بهداشتی ارائه می کند.
این نهاد بهداشتی هم اکنون، ۶۴ میلیون و یک صد هزار نفر در کل بریتانیا ( انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلندشمالی) تحت پوشش قرار داده است که ۵۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفرشان در انگلیس هستند.
به گفته منابع انگلیسی، از هر سه نفر شاغل در ‘ان اچ اس ‘، یک نفرشان در طی پنج سال آینده درصدد بازنشستگی است.
بدین ترتیب این نهاد بهداشتی علاوه بر مشکلات مالی با بحران کمبود نیروی انسانی نیز مواجه هست که این مساله در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و محدود شدن به کارگیری نیروهای پزشکی از خارج انگلیس خصوصا از اروپا تشدید خواهد شد.
براساس گزارش های منتشر شده، در حال حاضر بیش از ۹۰ هزار تن از پرستارانی که در مراکز درمانی عمومی انگلیس مشغول فعالیت هستند، در خارج از این کشور آموزش دیده اند.
کمبود شدید نیروی انسانی سبب شده است که بیماران برای درمان بیماری شان بایستی در انتظار نوبتی طولانی بمانند که این مساله به نارضایی شدید در انگلیس دامن زده است.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7