سیاست گذاری سلامت

«بیا حرف بزنیم»، شعار پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، در رابطه با اهداف پویش ملّی پیشگیری افسردگی توضیح داد: اهداف اصلی این پویش عبارتند از افزایش آگاهی جمعیت عمومی از افسردگی، علل و پیامدهای آن، تشویق افراد مبتلا به افسردگی جهت مراجعه و دریافت خدمات درمانی، تشویق اعضای خانواده و دوستان فرد مبتلا به افسردگی برای ایفای نقش حمایتی، ترویج رویکرد گسترش آگاهی عمومی در میان نهادها، دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد در جهت انگ زدایی از حرف زدن پیرامون موضوعات مربوط به سلامت روان.

دکتر احمد حاجبی افزود: روز۷ آوریل برابر با ۱۸ فروردین  مطابق هر سال، روز جهانی سلامت نام دارد. سازمان بهداشت جهانی موضوع روز جهانی سلامت ۲۰۱۷ را افسردگی تعیین کرده است. بدون تردید این نامگذاری فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت توجه به موضوعات مرتبط با سلامت روان و جایگاه بسیار مهم آن در بین مولفه های تعیین کننده سلامت و سهم آن در تحقق توسعه پایدار، بر مشارکت مردم، متخصصین سلامت روان، پزشکان، روانشناسان، مشاوران و کلیه کارکنان حوزه سلامت روان و همراهی مجموعه نهادها و دستگاه ها تکیه شود.

به گفته حاجبی وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت در راستای رسالت خویش برای حمایت طلبی در حوزه سلامت، بسط توجه به موضوعات مربوط به سلامت، و ترویج آگاهی بخشی در این حوزه، پویشی را با عنوان “پیشگیری و درمان افسردگی”  آغاز کرده است که با همکاری سایر دستگاه ها در شش ماه اول سال آینده و تا روز جهانی سلامت روان در مهرماه، ادامه خواهد یافت.

وی بیان داشت: دفتر سلامت روانی، اجتماعی، و اعتیاد وزارت بهداشت، با همکاری دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، روابط عمومی معاونت بهداشت، و ادارات کل دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، جلساتی را برای هم افزایی بین دستگاه های متولی و بین بخشی در این حوزه با دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، اداره کل سلامت شهرداری تهران، مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دبیرخانه شورای سیاست گذاری سازمان صدا و سیما، دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش، دفتر مراقبت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش، اداره کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  برگزار کرده است که به دنبال آن، فضای همدلی و مشارکتی خوبی بین دستگاه ها شکل گرفته و قرار هست برای همگانی سازی این پویش کارهایی انجام شود.

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد گفت: به همین مناسبت در نیمه دوم فروردین ماه ۱۳۹۶، یک همایش ملی در محل ستاد وزارت بهداشت با حضور همه دستگاه ها برگزار خواهد شد و وزارت بهداشت بروشور، کتاب و سایر محتوای کارشناسی شده و مورد تایید در خصوص پیشگیری و درمان افسردگی را در اختیار همگان قرار خواهد داد تا مردم و به خصوص گروه های هدف بتوانند از آنها استفاده کنند.

وی اظهار داشت: هسته اصلی پویش ملّی پیشگیری و درمان افسردگی، اهمیت حرف زدن در مورد افسردگی، به عنوان یکی از اجزای حیاتی درمان است. انگ پیرامون بیماری های روانپزشکی همچنان مانع از این می شود که افراد مبتلا به افسردگی درخواست کمک نمایند و به دنبال درمان باشند در سطح عمومی، در اخبار، رسانه ها و یا شبکه های اجتماعی باید گفتگو در مورد افسردگی تشویق شود. این منجر به این می شود که افراد مبتلا بتوانند راحت تر درخواست کمک کنند.

حاجبی به برخی از محورهای مورد تمرکز در پویش ملی پیشگیری و درمان افسردگی، چنین اشاره کرد:  نقش برقراری ارتباط موثر در پیشگیری و درمان افسردگی،  نقش رسانه ها در افزایش آگاهی عمومی و پیشگیری از افسردگی، نقش حمایت های اجتماعی و خانوادگی در پیشگیری و درمان افسردگی، نقش سبک زندگی در پیشگیری و درمان افسردگی، ضرورت پیشگیری و درمان افسردگی در گروه های آسیب پذیر (نوجوانان، جوانان، زنان، سالمندان)، و  ضرورت تشخیص به موقع درمان افسردگی.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7