اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

طرح تحول سلامت از جنس کارهای خیر براى مردم است.

به گزارش صداى پزشکان، به نقل از خبرگزارى مهر، دکتر سید حسن هاشمی در دیدار نوروزی با نمایندگان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد، اظهارداشت: این بهترین جلسه ای است که در سال جدید داشته ام چرا که حس نوع دوستی، همدلی و انگیزه مسئولیت پذیری اجتماعی در آن موج می زند و مصداق خدمت و ایثار است.
وی افزود: تنها حوزه ای که من و خانواده ام نسبت به خدمت در آن غبطه می خوریم، حوزه ارزشمند خیریه ها و امور خیر برای مردم کشورم است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تلاش نیک اندیشان برای گره گشایی در حوزه سلامت مردم، ستودنی است و نزد پرودگار اجری بزرگ دارد.
وی در ادامه افزود: موضوع شعار امسال روز جهانی بهداشت هم، افسردگی و بیماری های روان است که اگر مغفول بمانند، مشکلات بیشتر خواهند شد.
وزیر بهداشت گفت: متاسفانه در کشور ما حاشیه زیاد است و در بین همین حاشیه هاست که حقوق مردم گم می شود.
هاشمی با بیان اینکه امیدوارم به لطف خدا کارها و اقدامات بسیار خوبی که در دولت یازدهم آغاز شده، استمرار داشته باشد و به سرانجام برسد، گفت: در ابتدای سال جدید و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، به رئیس جمهوری محترم پیشنهاد تشکیل یک سازمان رفاه اجتماعی را دادم که اقدامی برای حل گرفتاری های رفاهی و اجتماعی مردم باشد.
وزیر بهداشت در این نشست یادی از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی کرد و گفت: در آخرین نشستی که با این بزرگوار داشتم، ایشان نسبت به آینده بسیار خوش بین بودند و گفتند که روابط ما در دنیا و منطقه تحکیم خواهد شد و تاکید داشتند که به بخش رفاه اجتماعی باید توجه ویژه بشود.
هاشمی تصریح کرد: حوزه اجتماعی وزارت بهداشت در جلب خیرین، سازمان های مردم نهاد و نیکوکاران عملکرد بسیار درخشانی داشته است بطوریکه در سال ۹۵، ۱۵۰۰ میلیاردتومان به حوزه سلامت کمک کرده اند و صرف نظر از ارزش ریالی آن، این مشارکت ها منجر به ارتقای حوزه معنوی و فرهنگی در جامعه می شود.
وی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های معاون اجتماعی وزارت بهداشت، افزود: در نخستین نشستی که با حضور حاج آقا نیری، بعد از ایجاد معاونت اجتماعی داشتم، لیست طولانی از تشکل های غیر دولتی که درخواست مجوز را داشتند را ملاحظه کردم که خوشبختانه با همت و تلاش هایی که در این معاونت انجام شده، هیچ تشکلی در نوبت برای ثبت وجود ندارد.
هاشمی ایجاد معاونت اجتماعی را مقدمه خوبی برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در حوزه سلامت دانست و بر تقویت هرچه بیشتر آن تاکید کرد.
وی با اشاره به انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت گفت: یکی از کارهایی که در این خصوص باید انجام شود رایزنی با انجمن های مختلف بوده که در جابجایی بخش اعتبارات می تواند موثرتر واقع شود.
وزیر بهداشت، طرح تحول سلامت را از جنس کارهای خیر برای مردم ذکر کرد و گفت: گزارشاتی که دکتر اسماعیل اکبری در حوزه سرطان از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ابتدای کار دولت یازدهم ارائه دادند حاکی از پرداخت ۹۳ درصدی هزینه ها از جیب مردم بود که اکنون به زیر ۴۰ درصد رسیده است و همچنین افزایش دسترسی به پزشکان و متخصصین در مناطق محروم با توزیع ۱۲ هزار نفر پزشک و متخصص نیز از دیگر خدماتی است که در راستای کمک به مردم مناطق محروم انجام شده است.
هاشمی، تحویل ۲۷ هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم را یکی از افتخارات این دولت دانست و گفت: در دور ه های قبل این عدد ۱۷۰۰ تخت بوده که جهش ۱۲ برابری، بسیار به سلامت مردم کمک کرده است . خدا را شاکرم که بدقول نشدیم و توانستیم به تعهدی که به مردم داده بودیم جامه عمل بپوشانیم.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر ۶۵۰۰ پروژه در مناطق محروم در دست ساخت داریم و ۵۷۰ پروژه نیز در سیستان و بلوچستان در حال اجراست.
هاشمی افزود: بررسی ها نشان داده است که ۱۹ درصد از اعتبارات طرح تحول سلامت در بخش دستمزد هزینه شده است و بقیه ۸۱ درصد نیز صرف زیرساختها شده است.
وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم بیش از گذشته فرصت ظهور و بروز خدمت رسانی در این عرصه ر ا کشف کنید و با شرکت در امور خیر به مردم بتوانیم بخش عمده ای از مشکلات حوزه سلامت را حل کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7