دانشجویان فرهنگی

کاهش افسردگی و خودکشی دانشجویان پزشکی در سه سال گذشته

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: میزان خودکشی و افسردگی در بین دانشجویان علوم پزشکی در طول سه سال گذشته، بسیار کمتر شده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در سال ۹۳ که من به معاونت فرهنگی وزارت بهداشت آمدم، آمار افسردگی در بین دانشجویان علوم پزشکی زیاد بود و حتی حدود هشت مورد خودکشی در بین دانشجویان علوم پزشکی در سطح کشور داشتیم اما با اقدامات متعددی که در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در این مدت انجام شد، در سال ۹۵ فقط یک مورد خودکشی در بین دانشجویان علوم پزشکی داشتیم که البته در این مورد نیز هنوز به صورت قطعی مطمئن نیستیم که خودکشی بوده باشد و وضعیت آن مشکوک است.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح شهردار – دانشجو، مدیریت حدود ۲۰ درصد خوابگاه‌های دانشجویی به خود دانشجویان واگذار شده است و خودکنترلی دانشجویان، وضعیت رفتاری و افسردگی در بین دانشجویان علوم پزشکی به مراتب بهتر شده و بهبود یافته است.

فراهانی گفت: با اجرای این طرح‌ها روند افزایشی افسردگی در بین دانشجویان علوم پزشکی که در سال ۹۳ زیاد بود، در سال ۹۴ کاهش یافت و در سال ۹۵ کنترل شد.

فراهانی اضافه کرد: طرح پژوهشی جدیدی در سال ۹۶ برای بررسی وضعیت نگرش‌ها و ارزش‌های فرهنگی، سیاسی و عقیدتی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور اجرا می‌شود.

او با بیان اینکه این مطالعه به صورت طولی است و در دوره‌ها و ادوار مختلف تکرار می‌شود، اظهارکرد: نتایج این تحقیق می‌تواند وضعیت فکری و دیدگاه‌های دانشجویان علوم پزشکی را نسبت به مسائل فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ارزشی آشکار کند و نشان دهد که دیدگاه‌های دانشجویان در طول زمان دچار چه تغییراتی می‌شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: در واقع این مطالعه یک تحقیق منحصر به فرد است زیرا در دستگاه‌های دیگر و در جامعه طرح تحقیقی مشابهی که به صورت طولی و دوره‌ای اجرا شود و امکان مقایسه دیدگاه‌ها را فراهم کند تاکنون وجود نداشته است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت درباره اقداماتی که برای بهبود وضعیت روحی- روانی دانشجویان علوم پزشکی انجام شده، گفت: طرح های متعددی در سه سال گذشته اجرا شده است که طرح همتایاران، ایجاد کانون‌های سلامت رفتار، افزایش مراکز مشاوره دانشجویان و واگذاری مدیریت خوابگاه‌های دانشجویی به خود دانشجویان از آن جمله است.

حدود ۲۰۰ هزار دانشجو در ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور در رشته‌های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی، تغذیه و سایر رشته‌های پیراپزشکی مشغول تحصیل هستند.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "کاهش افسردگی و خودکشی دانشجویان پزشکی در سه سال گذشته"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
احسان مظفری
Guest

خالی میبندن. تو این ۷ سالی که من تو دانشگاه خودمون هستم ۲ تا کشته داشتیم. یکی از سقف خوابگاه پرید. یکی هم با دارو.
۳ مورد خودکشی نا موفق.
بقیه رو من خبر ندارم. بیشتر از این حرفان.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7