سیاست گذاری سلامت

انتقاد هاشمی از حمله به پزشکان در روز جهانی سلامت

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در همایش روز جهانی سلامت با تاکید بر این که بخشی از سلامت جسم به سلامت روح و روان بر می گردد، گفت: ارتقای سلامت روان می تواند از اهداف مهم کشور باشد و علاوه بر عوامل ژنتیکی عوامل محیطی زیادی مثل بیکاری، از دست دادن عزیزان، حوادث ترافیکی و عوامل طبیعی می توانند در ابتلا به افسردگی تاثیر گذار باشند.
وزیر بهداشت با بیان این که افراد بالای ۶۰ سال و خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند، افزود: در دنیا ۳۵۰ میلیون نفر به بیماری افسردگی مبتلا هستند و در کشور ما نیز ایران ۱۶.۸ درصد زنان و بیش از ۱۰ درصد مردان افسرده هستند.
دکتر هاشمی از عوارض ابتلا به افسردگی را بی رقبتی  و بی میلی به مسائل زندگی، گوشه گیری و اختلال در روابط اجتماعی و خانوادگی بیان کرد و افزود: براساس مطالعات در ایران در سال ۲۰۱۵ شیوع اختلال افسردگی در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵۰۳۷ نفر است که این تعداد در دنیا  ۴۹ هزار نفر است.
وزیر بهداشت تعداد مردان افسرده به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در جهان را ۳۵۴۵ نفر بیان کرد و گفت: این تعداد در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۹۴۷ نفر است.
وی با بیان این که میزان شیوع افسردگی در ایران طی ۲۶ سال گذشته دو برابر شده است، افزود: از نظر بار بیماری ها، افسردگی رتبه چهارم را دارد و براساس پیش بینی ها در سال ۲۰۳۰ بیماری افسردگی در رتبه دوم بیماری ها خواهد بود.
دکتر هاشمی با اشاره به این که میزان افسردگی شدید در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در دنیا ۲۹۲۳ است، افزود: در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۳۲۸ نفر دچار افسردگی شدید هستند و میزان شیوع افسرده گی در کل جهان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۲۵ و در ایران ۱۲۷۵ نفر است.
به گفته وزیر بهداشت، استان های تهران، فارس، اصفهان و چهارمحال بختیاری بیشترین شیوع افسردگی عمیق را دارند و  بیش از ۴ درصد است و میزان شیوع افسردگی عمیق در این دو استان کمتر بوده و نصف این مقدار یعنی ۲ درصد است.
دکتر هاشمی با اشاره به این که میزان خودکشی از سال ۱۹۹۰ تا کنون شیوع کمتری داشته است ، افزود: در کشور، استان ایلام رتبه اول در خودکشی را دارد و میزان مرگ و میر ناشی از خودکشی در زنان نسبت به مردان کمتر است.
وزیر بهداشت با بیان این که بسیاری از افراد از ابتلا خود به بیماری های اعصاب و روان بی اطلاع هستند، افزود: متاسفانه در مورد بیماری های اعصاب و روان اطلاع رسانی کمی صورت گرفته و صدا و سیما به عنوان یک رسانه ملی کمتر در خدمت این موضوع بوده و لازم است که این مسئله که یک نقص است برطرف شود.
دکتر هاشمی  با اشاره به این که فقر، شهرنشینی و بی سوادی ارتباط با افسردگی دارد، گفت: در حال حاضر کمتر از ۳۰ درصد مردم در روستاها سکونت دارند و این در حالی است که قبل از انقلاب اسلامی ۷۰ درصد مردم ایران، روستانشین بودند و خود مهاجرت به شهر و تغییر در سبک زندگی می تواند باعث آسیب روحی و روانی و افسردگی شود.
به گزارش خبرنگار صدای پزشکان وزیر بهداشت در ادامه، کم شدن ارتباطات اجتماعی، بد رفتاری و بداخلاقی های در عرصه اجتماعی و سیاسی و تهمت و غیبت را از عوامل دیگر افسردگی بیان کرد و گفت:کج رفتاری ها و بداخلاقی هایی را هم در عرصه اجتماعی و سیاسی شاهد هستیم. دروغ، غیبت، تهمت، رفتارهای ناپسند که گروه های مختلف اجتماعی را مقابل هم قرار می دهد. یکی از آنها، رفتاری هست که نسبت به جامعه پزشکی شاهدش هستیم. در این ده سال گذشته، تا توانستند، از تریبون های رسمی که از بیت المال هزینه می شود، در جهت ایجاد نفرت بیشتر بین جامعه با درآمد کمتر و جامعه ای که تمکن مالی بهتری دارد، عمل کردند.
اینها را مقابل هم قرار دادند و فکر هم کردند و متاسفانه دارند خدمت می کنند، در حالیکه بنیان های اجتماعی و سرمایه های اجتماعی را نابود کردند. در عین حال در حوزه اقتصاد هم رفتارها به گونه ای بوده که طبقه متوسط هم که بسیار مهم است مخدوش کرده ایم و دارد روز به روز به جامعه القا می شود یا به نمایش گذاشته می شود، و یا واقعا در زندگی افراد، این بروز و ظهور پیدا می کند که برای رسیدن به رفاه، باید خیلی راه زیادی را طی کنند. این اشتباهی هست که امروز در رسانه های کشور تبلیغ می شود و اصلا به پیامدهای روحی و روانی و احتماعی آن توجهی نم شود
وی با بیان این که ملتی که امیدوار نباشد، ملت کارآمدی نخواهد بود، افزود: در برخی موارد ما قربانی تصمیمات نادرست و رفتار اشتباه مجموعه های سیاسی و سیاستگذاران شده ایم و باید سیاست های نظام در جهت ارتقای سلامت روان مردم، ایجاد شادی و نشاط و امید به زندگی باشد.
دکتر هاشمی با تاکید بر این که افسردگی یک بیماری جدی است، افزود: شاید عوامل ابتلا به این بیماری را بدانیم اما برخی علائم آن را نمی دانند و لازم است رسانه ها بخصوص صدا و سیما در مورد بیماری های روحی و روانی بخصوص افسردگی اطلاع رسانی کنند ، البته رسانه شمشیر دولبه است و نباید باعث بدنامی بیشتر بیماریهای روانی شود چرا که رسانه ها نتوانسته اند نگاه مردم به این بیماری ها را به درستی تغییر دهند.
وی تاکید کرد:نباید نا امیدی و نقاط ضعف را تبلیغ کرد و باید به صلاح جامعه و مبتنی بر علم صحبت کرد باید به جامعه ایرانی نگاهی ملی و علمی داشته باشیم و نباید قبیله ای عمل کرد.
دکتر هاشمی افزود: متاسفانه بعضی‌ها نقاط ضعف و کاستی را تبلیغ می‌کنند و با این کار خود در مسیر ناامیدی قدم بر می‌دارند و سعی دارند که جامعه را به دو بخش خیر و شر تقسیم کنند، در حالی این نوع کارها با دین و مذهب فاصله دارد.
وزیر بهداشت در ادامه با تاکید ‌بر این که نباید در کار آموزش از آموزش عالی غافل شویم، افزود:  هیچ چیز نباید ما را راضی کند و همه کارشناسان حوزه سلامت باید برای بهبود شرایط تلاش خود را دوچندان کنند و من امیدوارم مسئولان و سیاست گذاران به جامعه یک نگاه علمی و ملی داشته و از اقدامات منطقه‌ای، قبیله‌ای جلوگیری کنند و تصمیمات عاقلانه بگیرند.
دکتر هاشمی گفت: من از همه استادان و کارشناسان این بخش که اشکالات زیادی در آن وارد است، تقاضا دارم به صورت عمیق تر در این حوزه کار کنند و در این زمینه بازپروری شبکه صورت گرفته تا افراد مستعد و بیمار شناسایی شوند.
دکتر هاشمی با بیان این که  در حال حاضر مردم به یک مشاور روانشناس اعتماد نداشته و نسبت به او دچار تردید هستند، گفت: همانطور که در زمینه خدمات درمانی اقدامات خوبی صورت گرفته است باید در قالب بیمه‌ها، توسعه و حمایت مالی از بیماری‌های اعصاب و روان صورت گیرد.
وزیر بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد تا رسانه ها خارج از نگاه های تنگ نظرانه در راستای کاهش بیماری های اعصاب و روان و آگاهی سازی در مورد این بیماریها، کمک کنند و با تمام اقدامات مثبتی که انجام می‌دهند، امسال یک رویکرد متفاوت را در پیش گیرند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7