اقتصاد سلامت دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

روایت ایجاد تخت های بیمارستانی و ماجرای ۷.۵میلیون قوطی شیرخشک در مناظره تلویزیونى

به گزارش صداى پزشکان، به نقل از خبرگزارى مهر، دکتر ایرج حریرچی در دومین برنامه مناظره با موضوع نقد و بررسی طرح تحول سلامت که شب گذشته از شبکه یک سیما روی آنتن رفت، افزود: مقام معظم رهبری فرمودند کاری که در طرح تحول سلامت انجام شده کار خوبی است و سعی کنید طرح تحول سلامت ادامه پیدا کند، پشتیبانی شود و متوقف نشود.

وی گفت: وقتی مردم به مراکز درمانی مراجعه می کنند و شاهد کاهش پرداختی هزینه های درمانی هستند از طرح استقبال می کنند.

قائم مقام وزیر بهداشت، از ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و تشکیل مجمع ملی سلامت در دولت یازدهم به عنوان دو اقدام مهم نام برد که در گذشته مغفول مانده بود و افزود: بیش از ۶۲۰ تشکل مردم نهاد ساماندهی شده، ۸۷۲ موسسه خیریه در حال فعالیت هستند و ۲۱۲ گروه جهادی به مناطق محروم اعزام می شوند که مجموع اینها ساماندهی شده اند.

وی همچنین گفت: تا کنون ۶۶ میلیون و ۲۴۳ هزار نفر تحت پوشش پرونده الکترونیک سلامت قرار گرفته اند.

حریرچی در ادامه به موضوع وضعیت دارو که در مناظره نخست مورد انتقاد دکتر طریقت قرار گرفته بود، اشاره کرد و افزود: عمده قیمت بالای دارو در زمان وزارت شما رخ داده است چون نابسامانی در این حوزه وجود داشت. در مورد اظهارات شما در مورد دارو، قیمت ۸۴۸ قلم دارو در زمان شما دو برابر شده است حتی چانه زنی هم برای کاهش قیمت نکردید.

وی تاکید کرد: میزان رضایتمندی مردم از دستگاه های دولتی بسیار بالا رفته و افتخار می کنیم که رتبه یک دستگاه های دولتی را از حیث رضایتمندی مردم داریم ولی در زمان شما از رتبه ۳۴ پایین تر نیامده است.

حریرچی افزود: در زمان تصدی شما ۶۱۹ تخت بیمارستانی و در زمان دولت دهم ۶۵۱۰ تخت ایجاد شده است و در کل دولت نهم هم ۷۷۰۰ تخت افتتاح شده که با رقم ۱۶۰۰۰ تختی که ادعا می کنید تفاوت آشکار دارد و این در حالی است که در سه سال دولت یازدهم ۲۱۰۰۰ تخت اضافه شده است.

حریرچی در دومین برنامه مناظره شبکه یک سیما، گفت: وقتی قیمت دلار در دولت قبل به ۳ هزار تومان و ۳ هزار و ۳۰۰ تومان می رسد و تورم بالای ۲۰ و ۳۰ درصدی داریم مسلما قدر مطلق پرداختی مردم برای مایحتاج زندگی حتی به ۱۰ برابر هم می رسد و نباید انتظار ثابت ماندن ارقام را داشت بلکه قطعا هزینه های جاری بالا می رود.

وی ادامه داد: آنچه مردم برای هزینه های سلامت پرداخت می کنند نسبت به گذشته به قیمت ثابت به طور معنی داری کاهش یافته و براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت ۱۰ درصد است که معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان در یک سال است.

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: در سال ۹۱ بازار دارویی ۵۷۰۰ میلیارد تومان، در سال ۹۲ معادل ۸۲۰۰ میلیارد و در سال ۹۳ معادل ۱۱۲۰۰ میلیارد بوده است که در سال ۹۴ به ۱۲۷۶۰ میلیارد رسیده است. با این ارقام چگونه می شود ادعای سه برابر شدن بازار دارو و قیمت دارو در دو سال را داشت. این در حالی است که قیمت ارز مربوط به دارو از سال ۹۱ تا ۹۴، ۲۴۴ درصد رشد داشته است و افزایش میزان بازار دارویی کمتر از این مقدار است در حالی که تورم عمومی و افزایش مصرف هم داشته ایم.

حریرچی افزود: کل پرداختی جامعه پزشکی و کارانه ها از محل اعتبارت طرح تحول سلامت کمتر از ۱۹ درصد است و در مقایسه با زمان تصدی شما درصدی هم کاهش داشته است.

وی گفت: همه دستاوردهای به دست آمده با اجرای طرح تحول نظام سلامت متعلق به نظام است آنچه مسلم است اینکه در قیمت دارو در طی سه سال یک میلیارد دلار صرفه جویی کرده ایم و نمی توان واقعیات را نادیده گرفت.

حریرچی ادامه داد: در حال حاضر و با اقدامات دولت تدبیر و امید جایی در کشور نیست که پزشک حضور نداشته باشد.

وی افزود: با حمایت مقام معظم رهبری، دولت و مردم، پرداختی از جیب مردم کاهش یافت و کیفیت خدمات ارتقا یافت. از گروه اندکی که ضد پزشک و پرستار هستند خواهش می کنیم شیرینی کام مردم را تلخ نکنند. نامه رسمی ۲۳۷ نماینده مجلس درباره طرح تحول سلامت نشان از حمایت قاطع مجلس از طرح تحول سلامت دارد و آرای وزیر بهداشت که حدود ۲۵۰ رای بود نشان دهنده این است که مجلس به کدام طرف اقبال نشان می دهد.

حریرچی افزود: در زمان تصدی شما ۲۰ میلیون یورو یعنی ۷ و نیم میلیون قوطی شیر خشک وارد کشور شد ولی ما حتی یک قوطی شیر خشک هم وارد نکردیم و قیمت شیر خشک یارانه ای را ثابت نگه داشتیم.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: افتخار می کنیم که در سال ۹۵ جلوی واردات شیر خشک را گرفتیم و شیر خشک مورد نیاز را از منابع داخلی و در راستای اقتصاد مقاومتی تأمین می کنیم.

وی با انتقاد از ادعاهای وزیر سابق بهداشت، گفت: شما برای اجرایی کردن برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در ۷ استان کشور حتی موفق به اضافه کردن یک پزشک خانواده نشدید اما ما ۴ هزار و ۵۰۰ پزشک خانواده به سیستم بهداشت و درمان اضافه کردیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7