آموزشی داروسازی دانشجویان

بیانیه دانشجویان داروسازی: راهکار درآمدزایی دانشگاه، تولید و عرضه علم و فناوری است نه پولی سازی آموزش

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا بیستمین دوره سمینار دانشجویان داروسازی سراسر کشور با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد
دربخشی از این بیانیه آمده است که براساس اصول قانون اساسی، دولت موظف است وسایل و امکانات آموزش عالی این رشته را بصورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار دهد. متاسفانه در سال های اخیر شاهد اقداماتی ناصحیح و برخلاف این اصول بوده ایم.
این بیانیه اضافه کرده است: راهکار درآمدزایی دانشگاه، تولید و عرضه علم و فناوری است نه پولی سازی آموزش چنین اقداماتی لطمات جبران ناپذیری را به آموزش داروسازی و به تبع آن به سلامت جامعه تحمیل خواهد نمود و مسوولیت آن در وهله اول برعهده متولیان چنین اقدامات غیرکارشناسانه ای خواهد بود.
دانشجویان در این بیانیه از شنیده شدن زمزمه های واگذاری بر واگذاری امکانات آموزشی دانشکده های داروسازی از جمله داروخانه های آموزشی شهری و بیمارستانی خبر دادند و آورده اند: این مساله به نام خصوصی سازی مطرح شده است.
این بیانیه تاکیدکرده است: ما دانشجویان ضمن تقبیح کارشکنی این عده درتخصیص امکانات به دانشکده های داروسازی به این فرصت طلبان که سودای تصاحب اموال و امکانات دانشجویان داروسازی دارند اعلام می کنیم اجازه چنین دستبردی را به ایشان نخواهیم داد.
براساس این بیانیه، اصلاح قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۳۴ همواره از دغدغه های بزرگ جامعه داروسازی کشور بوده است و ضرورت آن برهیچ کس پوشیده نیست.
لازم است در بازنگری این قانون دو نکته اساسی مدنظر قرار گیرد: اولا نقش درمانی داروساز در داروخانه و نقش وی در زنجیره سلامت بصورت شفاف مورد تصریح قرار گیرد و دوم آنکه این اصلاح به نحوی صورت پذیرد که تاسیس، بهره برداری و اداره داروخانه ها تنها در صلاحیت دکتر داروساز باشد.
این بیانیه اضافه کرده است: بدیهی است با چنین قانون شفافی دیگر شاهد اقدامات تاسف برانگیزی مانند واگذاری داروخانه به افراد غیرداروساز و به ارث رسیدن داروخانه نخواهیم بود.
این بیانیه ادامه داده است: مساله دیگری که متاسفانه باعث سرخوردگی دانشجویان داروسازی کشور شده است ایجاد شبه رشته هایی مانند نظارت بر امور دارو و دارویاری است. ما دانشجویان داروسازی ضمن ابراز مخالفت شدید خود با این اقدامات از مسئولین محترم وزارت بهداشت می خواهیم تا این روند ناصواب را هرچه سریعتر اصلاح کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7