دیده بان سلامت

افزایش خطاهای پزشکی نگران کننده است

به گزارش  صدای پزشکان نقل از خبرگزاری مهر ، حیدرعلی عابدی درباره افزایش ۲۷ درصدی پرونده های قصور پزشکی در سال گذشته، افزود: این آمار بسیار نگران کننده است درحالی که اصلا نباید قصوری در حوزه پزشکی صورت گیرد؛ البته قصور پزشکی در بخشی که ارتباط با امکانات و تجهیزات دارد، اجتناب ناپذیر است اما در مواردی دیگر نباید قصوری صورت گیرد.

وی ادامه داد: اگر اقدامی برای بیمار صورت گیرد که موجب مشکلاتی برای بیمار شود غیرقابل جبران است؛ اغلب در دنیا سیستم به گونه ای طراحی می شود که خطا رخ ندهد لذا هر کاری که برای بیمار انجام می دهند چندین بار مورد بررسی واقع می شود.

عابدی با بیان اینکه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت کمک زیادی به کاهش قصور پزشکی می کند، تصریح کرد: پرونده الکترونیک یک تیم پزشکی به آن دسترسی دارد و افراد دسترسی برای حذف برخی موارد را ندارد لذا می تواند کارگشا باشد.

وی یادآور شد: البته پرونده الکترونیک سلامت جایگزین دقت پزشک نخواهد شد اما کمک می کند پزشک بتواند تصمیم بهتری برای بیمار اتخاذ کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: بدیهی است که خطای پزشکی گاهی اجتناب ناپذیر است اما باید به دنبال کاهش قصور پزشکی باشیم و افزایش آمار این خطاها امری نگران کننده است که باید برای بهبود اوضاع تصمیمات بهتری اتخاذ شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "افزایش خطاهای پزشکی نگران کننده است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ظرفیت کم برخی رشته های جراحی
Guest
ظرفیت کم برخی رشته های جراحی

در شرایطی که ظرفیت برخی رشته های جراحی کماکان پائین باشد(مثل جراحی چشم/جراحی مغز و اعصاب) و از سوئی تعداد مریض بیشتر شود بار کاری روی پزشک بیشتر میشود و درصد خطا بالا میرود.مثلا تصور کنید که تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر متخصص چشم آیا میتواند پاسخ گوی این حجم مریض و جراحی باشد؟؟
۲ ضربدر ۲ = ۴

wpDiscuz
Powered by Themes24x7