دانش آموختگان

معاون آموزشی وزیر بهداشت: وزارت بهداشت برای اجرای دوره تکمیلی دکترای علوم آزمایشگاهی از سوی دستگاه های نظارتی تحت فشار بود

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجرای دوره تکمیلی بالینی برای دکترای علوم آ‌زمایشگاهی بر اساس مصوبه مجلس است و وزارت بهداشت مدت ها از سوی دستگاه‌های نظارتی برای اجرای این قانون تحت فشار بوده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، باقر لاریجانی روز سه‌شنبه در ویدئویی که در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد، درباره موضوع دوره‌های تکمیلی علوم آزمایشگاهی برای دارندگان مدرک دکترای این رشته توضیحاتی ارائه کرد.
وزارت بهداشت حدود دو هفته پیش آیین نامه جدید قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۶۷، را برای اجرای دوره حدود دوساله بالینی برای دارندگان مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی را ابلاغ کرد. بر اساس این آیین نامه این افراد می توانند در صورت سپری کردن آزمون ورودی و طی دوره حدود دو ساله بالینی پاتولوژی و قبولی در آزمون خروجی کلینیکال پاتولوژی مجوز تاسیس آزمایشگاه دریافت کنند.
این آیین نامه که بر اساس قانون مصوبه مجلس ابلاغ شده است، در روزهای اخیر با اعتراض پاتولوژیست ها و تجمعات آنها مواجه شده است، این افراد خواهان این هستند که مجوز آزمایشگاه فقط برای پزشکان متخصص پاتولوژی صادر شود، گر چه از گذشته سه نفر دارنده دکترای علوم آزمایشگاهی در گرایش های مختلف به صورت مشترک می توانستند مجوز تاسیس آزمایشگاه بگیرند.

بر اساس آیین نامه جدید وزارت بهداشت، دوره کلینیکال پاتولوژی با ظرفیت حدود ۱۵ نفر در سال در چهار دانشگاه علوم پزشکی کشور از مهر امسال دایر می‌شود.
معاون آموزشی وزیر بهداشت در ویدئویی که امروز منتشر شد، گفت: بحث آموزش رشته‌های دکترای تک رشته‌ای مانند دکترای علوم آزمایشگاهی این روزها در رسانه‌ها خیلی مطرح می شود، واقعیت این است که این مسئله در وزارت بهداشت سابقه طولانی دارد و مکرر در سال‌های اخیر وزارت بهداشت از طرف دستگاه‌های نظارتی برای اجرای مصوبه مجلس در این زمینه تحت فشار بوده است.

وی ادامه داد: حتی در گذشته برخی معاونان آموزشی وزارت بهداشت در دوره‌های مختلف به طور قانونی محکوم شدند که چرا این مصوبه مجلس را اجرا نمی‌کنند.
لاریجانی گفت: در قانون مصوب مجلس آمده است که دارندگان مدرک دکترای تک رشته‌ای مانند علوم آزمایشگاهی می‌توانند با طی دوره‌های آموزشی توانمندی علمی خود را افزایش دهند تا بتوانند مجوز لازم را برای ارائه خدمات جامع در رشته خود به  دست آورند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "معاون آموزشی وزیر بهداشت: وزارت بهداشت برای اجرای دوره تکمیلی دکترای علوم آزمایشگاهی از سوی دستگاه های نظارتی تحت فشار بود"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
نرم افزار اندروید
Guest

خسته نباشید مرسی به خاطر این
وبسایت مفید

wpDiscuz
Powered by Themes24x7