پزشکان عمومی

رشد تعرفه پزشکان عمومی در مقابل رشد تعرفه های مرحله سوم طرح تحول سلامت، رقم بسیار ناچیزی است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سازمان نظام پزشکی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: پزشکان عمومی تنها گروه جامعه پزشکی هستند که در خط نخست همه حوزه های سلامت، خدمت ارایه می دهند اما درصد کل پرداختی های نظام سلامت به آنان ، فقط هفت درصد است.
دکتر داریوش طاهرخانی در خصوص افزایش تعرفه ویزیت پزشکان عمومی در بخش دولتی که مبنای پرداخت سازمان های بیمه گر است، اظهار داشت: با ثابت نگاه داشتن پرداختی مردم، درصد پرداختی بیمه ها به پزشکان عمومی افزایش می یافت اما نمایندگان بیمه های پایه کشور در شورای عالی بیمه با عنوان این مطلب که منابع شان پاسخگوی افزایش پرداخت به پزشکان عمومی نیست، مانع تصویب موضوع در شورای عالی شدند.

وی افزود: شورای عالی بیمه در مرحله سوم طرح تحول سلامت، توان افزایش پرداخت برای برخی گروه های پزشکی را دارد، این در حالی است که بار مالی رشد تعرفه گروه پزشکان عمومی در مقابل بار مالی ناشی از رشد تعرفه های مرحله سوم طرح تحول سلامت، رقم بسیار ناچیزی است.

طاهر خانی خاطرنشان ساخت: پزشکان عمومی، پیش از آنکه دولت به فکر توزیع مناسب خدمات درمانی در سطح کشور بیافتد با چشم پوشی از رفاه خود و خانواده شان به دورترین و محرومترین نقاط کشور رفتند.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور افزود: هر چند بیشترین حجم خدمات سلامت توسط پزشکان عمومی در کشور ارایه می شود اما وقتی در تاریخ پزشکی کشور دقیق تر شویم، می بینیم که همیشه و در ادوار مختلف هیچ حمایت معناداری برای امنیت و ثبات شغلی این افراد از سوی متولیان امر صورت نگرفته است.

طاهرخانی در بخش دیگری از سخنانش واگذاری مراکز سلامت به بخش خصوصی با تعرفه دولتی را امکان پذیر ندانست و افزود: این اقدام ، حوزه سلامت را دچار چالش جدیدی می کند.

وی تاکید کرد: باید جوانب کامل این موضوع بررسی شود تا اگر این طرح مشکل پزشکان عمومی را حل نکرد، دست کم چالشی به چالش هایشان اضافه نکند.

وی ادامه داد: ارایه خدمات براساس تعرفه دولتی و بدون دریافت یارانه های نقدی و غیر نقدی نه تنها امکانپذیر نیست که چرخه معیوبی در اقتصاد سلامت کشور ایجاد خواهد کرد؛ به همین منظور مسوولان امر باید دقت داشته باشند مردم و جامعه پزشکی، ابزار آزمون و خطای آنها نیستند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7