دانش آموختگان

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: دنبال عدالت در پرداخت هستیم/ پرداخت ۷۰ درصدی مالیات سوء تعبیر شده است

با اجرای طرح تحول بسیاری از اطباء جذب بخش دولتی شده اند که در این مسیر هزاران پزشک عمومی نادیده گرفته شده و میزان پرداخت‌ها بین دو بخش دولتی وخصوصی دور از عدالت است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نشست خبری که با جمعی از پزشکان بیمارستان مهر در سالن اجتماعات این بیمارستان برگزار شد، با اشاره و تکذیب این مطلب که مسائلی از قول ایشان نقل شده مبنی بر این که باید از درآمد پزشکان ۷۰ درصد مالیات گرفته شود، اظهار داشت: پس از جریان فیش های نجومی و برانگیخته شدن حساسیت ها یکی از بخش هایی که در رابطه با حقوق‌های نجومی زیر سوال رفت بخش دولتی ارائه خدمات پزشکی بود که شورای عالی حقوق و  دستمزد اعلام کرد، حقوق وزرا و رجال سیاسی کشور نمی تواند از ۱۰ میلیون تومان بیشتر باشد و دستمزد و حقوق پزشکان در بخش دولتی نیز بعدا ابلاغ خواهدشد.
وی با اشاره به این که کمیسیون بهداشت و درمان قصد دارد عدالت در پرداخت ها را در  نظام سلامت‌ جاری کند، افزود: ما اگر پیش‌دستی نکرده و اعلام نکنیم که نسبت به دریافت های کلان برخی از اطباء در بخش های دولتی حساس هستیم ممکن است شورای حقوق و دستمزد عددی را اعلام کند که با توجه به وضع اقتصادی و مقایسه با حقوق کارگران تهی‌دست از نظر خودشان درست باشد اما کل نظام سلامت پاشیده شده و اداره امور بیمارستان ها مختل شود.
وی ادامه داد: وقتی دو پزشک در یک رده علمی به دو بخش دولتی و خصوصی برای فعالیت مراجعه می کنند با تفاوت های قابل توجهی مواجه هستند، از جمله این که پزشکی که در بخش خصوصی وارد می شود مجبور است مثلا ۵۰۰ میلیون تومان را برای زمینه‌سازی ارائه خدمات به بیماران از طریق وام و پرداخت قسط فراهم کند اما همین پزشک در بخش دولتی بدون هیچ کدام از این دغدغه ها جذب شده و مشغول به کار می شود.
نوبخت با اشاره به این که پولی که باید به یک پزشک در بخش دولتی پرداخت شود عددبزرگی است تصریح کرد: استاد این پزشک هم، یک دهم این مبلغ را نمی گیرد و در این مسیر هزاران پزشک عمومی نادیده گرفته شده اند زیرا نظام ارجاع پیاده سازی نشده است ضمن آن که بار مراجعات به بخش دولتی برای دریافت خدمات با تعرفه کم یا بطور رایگان بسیار بیشتر از میزان مراجعه به پزشکان در بخش خصوصی است و این جاست که با هزاران میلیارد کسری بودجه مواجه می شویم.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان با تاکید بر سطح‌بندی خدمات و پیاده‌سازی نظام ارجاع گفت: با این اوصاف باید مشخص شود که یک پزشک در بخش دولتی چقدر دستمزد دریافت می‌کند و وقتی قرار بر این شد که  حسابرسی انجام  شده و راهنماهای بالینی فرستاده شود بهتر است یک کف برای خدمات در نظر گرفته شود و یک سقف که بر اساس عملکرد پلکانی به آن مالیات تعلق گیرد و کسر مالیات به خزانه بازگردد یا صرف کسری های خود بیمارستان و مخارج آن شود یا موارد دیگر که البته هیچکدام اینها قانون نشد و پیشنهادی هم که کمیسیون بهداشت به کمیسیون تلفیق ارائه داد، هیچ بحث حقوقی روی آن انجام نگرفت بلکه به عهده هیات وزیران گذاشته شد.
وی اذعان داشت : اگر عنوان شد یک پزشک می تواند A ریال پول دریافت کند یا از طریق شورای عالی دستمزد یا وزارت بهداشت این امکان وجود دارد ظرف مدت چند روز کارکرد به این سقف برسد و دیگر انگیزه ای برای کار کردن نداشته باشد و تعداد زیادی هم بیمار در لیست انتظارش حاضر باشند.
نوبخت اضافه کرد: پس نباید راه را بست و باید ادامه داد که اگر به این منوال تا ثریا برود خلاف عدالت در پرداخت است. از این رو، باید دلسوزان حرفه برای این که اجحافی در حق کسی نشود پیشنهادی بدهند و چند مورد هم گفته شد از جمله این که اگر درآمد از ۳۰ میلیون تومان بیشتر شده و به ۵۰ میلیون تومان رسید مبلغی از آن کسر شده و به خزانه بیمارستان بازگردد. اگر این درآمد بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومان بود، مبلغی از آن برداشته شود و مابقی به عنوان مالیات کسر شود. به عبارت دیگر از مازاد نهایى مالیات بیشترى دریافت شود.
به گفته رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برخی از ممالک از جمله ترکیه دیده شده وقتی دریافت پزشکان از یک عددی تجاوز کند، ۷۰ درصد از اضافه آن را بر می دارند تا بالانسی بین درآمدهای کادر درمانی در همان بیمارستان ها ایجاد شود.
وی با تاکید بر این که سوء تعبیری شده از این که هر چه پزشکان در بیاورند باید ۷۰ درصدش را به عنوان مالیات پرداخت کنند، افزود: این سوء برداشت است و نه لایحه ای که ما از کمیسیون بهداشت و درمان به کمیسیون تلفیق فرستادیم. این سوء برداشت وارد مباحث دریافت ها شده است، به طوری که نباید گفت این مبالغ ۷۰ درصد مطرح شده از کل درآمد است بلکه پلکانی از درآمدهای بالایی است که کف برای آن در نظر گرفته شده است.
تصویب بودجه ۸ هزار میلیاردی بخش بهداشت و درمان
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به کسری پنج هزار میلیارد تومانی بخش بهداشت ودرمان اشاره کردو گفت : دولت لایحه اصلاحیه بودجه سال ۹۵ را به مجلس تقدیم کرد که وقت زیادی از ما گرفت و از این فرصت طلایی استفاده کردیم و میزان بدهکاری را در ردیف بودجه گذا شتیم اما کمیسیون برنامه و بودجه آن را رد کرد و بعداز تعطیلات مجلس  با تلاشهایی که به همراه اعضای کمیسیون بهداشت انجام دادیم ثابت کردیم این مبلغ می تواند تحقق یابد واین بار مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان را پیشنهاد دادیم که بودجه روی ۸ هزار میلیارد بسته شد و سرانجام به تصویب رسید.
وی همچنین به تقدیم لایحه برنامه ششم توسعه از سوی دولت به مجلس اشاره کرد و بیان داشت: هر پنج سال یک برنامه تدوین شده و تمامی کارها بر مبنای ریل‌گذاری این برنامه انجام می شود که برنامه ششم دو سه ماده کلیدی در بخش بهداشت و درمان دارد که سرنوشت ها را در این حوزه رقم می زند و روی این برنامه حساس بودیم و سرانجام سه روز پیش نهایی شد و از سوی کمیسیون بهداشت و درمان برای کمیسیون تلفیق ارسال کردیم تا به صحن علنی مجلس رفته وقانونی شود.
نوبخت با اشاره به این که مجلس ۴۰۰ قانون در بخش سلامت داردکه ۱۳۰ تای آن مربوط به قبل از انقلاب است تصریح کرد: ۲۷۰ قانون سلامت در سالهای پس از انقلاب به تصویب رسیده است  و ۶۰ مورد نیز شورای انقلاب در بحث سلامت مصوبه دارد که تحت پوشش مجالس مختلف درآمد و کمیته ای تشکیل شد تا پاکسازی  و شفاف سازی قوانین را انجام دهد.
وی اذعان کرد: سیاست کمیسیون بهداشت و درمان بر این است که به امر نظارت بپردازد تا ببینیم قوانینی که وضع شده تا چه اندازه اجرایی شده و در چه جاهایی نیاز به اصلاح ، حذف ویا بازنگری دارد.
وی افزود: برای انجام این مهم به همکاری جامعه پزشکی ، انجمنهای علمی تخصصی  و سندیکای بیمارستان ها نیازمندیم  و نباید یکطرفه برای کسانی که دستی بر آتش دارند تصمیم بگیریم.
نوبخت با تاکید بر این که اگر قرار است کاری انجام دهیم باید با راهنمایی جامعه پزشکی باشد، افزود: مرکز پژوهش های مجلس پویاست  که تعدادی کارشناس دارد که کافی نیست و لازم است جامعه پزشکی به این دعوت پاسخ داده وبه این مرکز بیایند و نظرات کارشناسی خود را برای پیشبرد کارها ارائه دهند.
به گفته وی جامعه پزشکی باید در نوشتن گایدلاین و راهنماهای بالینی توسط افراد عالم و متعهد به اخلاق حرفه ای مشارکت فعال داشته باشد و اگر در طرح تحول شاهد کسری بودجه بودیم یکی از دلایلش این بود که حساب و کتاب ها بر مبنای رهنموده‌ها نبوده است.
تشکیل شورای حفظ و اعتلاء قداست حرفه پزشکی
رییس کمیسیون بهداشت و درمان به تشکیل شورای حفظ و اعتلای قداست حرفه پزشکی اشاره کردوبیان داشت: هجمه های زیادی علیه جامعه پزشکی رخ داده که عادلانه نبوده و اگر کسی قصوری مرتکب شده نباید کل جامعه پزشکی مورد هجمه و توهین قرار گیرد.
وی با بیان اینکه محاکم در درون نظام پزشکی باید باشد، گفت: باید حل مشکلات جامعه پزشکی به دست پرتوان خود این جامعه صورت گیرد که این امر کمی ظرافت می خواهد و حتی شورای حل اختلاف نیز در سازمان نظام پزشکی برای رفع اختلافات شکل گرفته وبهتر است در خود صنف به مشکلات رسیدگی شود.
وی اظهار داشت: باید با رعایت موازین علمی و اخلاقی کرامت پزشکان و بیماران را حفظ کرده و نگذاریم اعتماد بین بیمار و پزشک از بین رفته و رابطه میان آن ها خدشه دار شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7