دانش آموختگان دانشجویان نظام سلامت

توضیحات رییس شورای بدوی انضباطی دانشگاه در خصوص احضار گروهی از دستیاران

به گزارش صداى پزشکان، به نقل از روابط عمومى دانشگاه علوم پزشکى تهران، طى مصاحبه اى با دکتر حلب چی، معاون دانشجویی دانشگاه که به لحاظ شخصیت حقوقی ریاست شورای بدوی انضباطی دانشگاه را بر عهده دارد، موضوع احضار گروهى از دستیاران بررسى شد. متن مصاحبه به شرح ذیل مى باشد.

– آقای دکتر حلب چی، لطفا در خصوص علت احضار تعداد زیادی از دستیاران محترم آسیب‌شناسی دانشگاه به شورای بدوی انضباطی توضیح دهید.

– باوجود اعتراضات اخیر صنفی گروه آسیب‌شناسی به تصمیمات متخذه در سطح کلان بهداشت و درمان کشور و علیرغم آنکه هر اعتراضی بر اساس قوانین کشوری به‌هرحال سازوکار و مسیر قانونی خاصی را می‌طلبد، ولی در حال حاضر احضار این عزیزان ارتباطی با این اعتراض صنفی ندارد و اصولاً تا زمانی که این اعتراضات در زمره تخلفات تعریف شده در شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان (موضوع ماده ۳، بخش ۲) شامل جرایم عمومی دانشجویان، تخلفات آموزشی و اداری، تعرضات دینی- تخلفات سیاسی و یا امنیتی و نهایتاً تخلفات اخلاقی قابل‌طبقه‌بندی نباشد، شورای انضباطی به‌عنوان مرجع صالح رسیدگی نیست و به این مسئله ورود نمی‌کند، هرچند که سایر مراجع ذیصلاح در این خصوص وارد عمل می‌شوند. موضوعی که احضار دستیاران آسیب‌شناسی را در پی داشته است، گزارش تخلف آموزشی و اداری این دستیاران از سوی بیمارستان‌ها و دانشکده پزشکی به شکل عدم حضور غیرموجه در بخش‌های مربوطه و عدم انجام وظایف قانونی ایشان بوده است. بر اساس ماده ۴، بخش ۳ شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان (موضوع مواد ۷، ۹ و ۱۲ آیین‌نامه انضباطی) شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها می‌توانند به کلیه گزارش‌های رسیده در مورد دانشجویان از سوی هریک از اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از دانشگاه رسیدگی و در صورت احراز وقوع تخلف در حد اختیارات خود حکم صادر نمایند. همانگونه که مستحضرید در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که مؤسسات آموزشی، پژوهشی و درمانی هستند، نتیجه سوء عملکرد دانشجویان به‌جز مشکلات آموزشی و پژوهشی که برای خود ایشان به بار می‌آورد، در خدمت ارائه‌شده به مردم در حوزه خطیر بهداشت و درمان ایجاد اختلال نموده و عدم رعایت تکالیف قانونی در این حوزه باعث اخلال یا وقفه در اجرای برنامه‌های دانشگاه (موضوع بند ب، ماده ۳، بخش ۲ شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان) شده و قابل پیگرد انضباطی است. به‌عبارت بهتر، برخلاف ادعای تعدادی از دوستان که احضار دستیاران را به‌علت نفس اعتراض آنها و فشار وزارت بهداشت تلقی می‌کنند، این مسئله به علت عدم حضور دستیاران در بخش‌ها و پیامد آن مشکل ارائه سرویس به جامعه و مشکل داخلی دانشگاه بوده و طی چند ماه اخیر این شورا پرونده‌های مشابهی را به علت عدم حضور دستیاران یا دانشجویان سایر رشته‌ها در کشیک‌ها و عدم انجام وظایف قانونی داشته و بدون حساسیت و بر اساس وظایف قانونی خود پیگیری و صدور رأی را انجام داده است. این مسئله که باوجود اعتراض تمامی دستیاران رشته آسیب‌شناسی صرفاً تعدادی که به تکالیف خود در بخش‌ها عمل نکرده‌اند، فراخوان شده‌اند و فقدان احضار آن دسته از دستیاران سال آخر که به علت قرار داشتن در فرجه مطالعاتی آزمون دانشنامه فاقد کشیک و الزام حضور در بخش بوده‌اند، شاهدی بر این مدعا است.

– بعضی از دستیاران این رشته به فشار وزارت بهداشت بر دانشگاه برای احضار دستیاران به کمیته انضباطی دانشگاه‌ها و نامه به دانشگاه‌ها در این خصوص اشاره دارند. آیا این مطلب را تأیید می‌کنید؟

– به‌هیچ‌عنوان. همانگونه که قبلاً هم ذکر کردم دانشگاه علوم پزشکی تهران بر اساس یک رویه کاملاً قانونی در پی انعکاس عدم حضور دستیاران در بخش‌ها (از تاریخ سوم خرداد سال جاری) رسیدگی در سطح دانشکده (مدیر گروه، معاون آموزشی تخصصی و فوق‌تخصصی و رئیس دانشکده) برای حل مشکل را انجام داده و پس از عدم حصول نتیجه این افراد در تاریخ ۹۶٫۳٫۱۷ یعنی پیش از بحث‌های اخیر از سوی دانشکده به شورای انضباطی معرفی شده‌اند و این شورا نیز روند طبیعی رسیدگی را از همان تاریخ آغاز کرده است. به‌صراحت عرض می‌کنم که ما هیچ نامه‌ای در خصوص تکلیف به احضار ایشان به شورای انضباطی از هیچ مرجعی دریافت نکرده‌ایم و صرفاً بر اساس تکلیف قانونی دانشگاه عمل شده است.

– در خصوص روند اقدامات انجام شده و پیش رو توضیح دهید.

– طبق روال معمول شورا در وهله نخست از طریق تماس مستقیم، ارسال پیامک رسمی از طریق پانل پیامکی معاونت دانشجویی و اطلاع‌رسانی به بخش‌های مربوطه در بیمارستان‌های محل خدمت، دستیاران معرفی شده طی یک برنامه مدون برای تفهیم تخلف و ارائه دفاعیات و مستندات مقتضی از سوی ایشان به محل شورای انضباطی دعوت شدند که متأسفانه تعداد زیادی از این افراد به شورا مراجعه ننموده‌اند که طبعاً عدم حضور این افراد و عدم تکمیل فرم‌های مربوطه، امکان بهره‌مندی از شرایط تخفیف دهنده حکم را از آنان سلب نموده و بر اساس تبصره ماده ۷ شیوه‌نامه انضباطی، اجازه قانونی صدور حکم غیابی را به شورا می‌دهد. با این اوصاف مکاتبه‌ای رسمی با یکایک این دستیاران از طریق معاونت محترم آموزشی دانشکده پزشکی و معاونین آموزشی بیمارستان‌ها انجام شده و در خصوص پیامدهای عدم حضور و انجام فرآیندهای شورای انضباطی تذکرات لازم ارائه شده است. همچنین جلسه اولیه رسیدگی به پرونده‌ها با حضور اعضای شورای بدوی انضباطی دانشگاه در تاریخ ۹۶٫۳٫۲۹ برگزار و با توجه به عدم حضور و دفاعیات، تخلف دستیاران در موضوع بند ۲/۳/ب ماده ۳ بخش ۲ و تبصره‌های ذیل آن در شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان (اخلال یا ایجاد وقفه در برنامه‌ها یا نظم دانشگاه) محرز تشخیص داده شده و در بازه زمانی قانونی نسبت به صدور ابلاغ مقتضی اقدام خواهد شد.

– در پایان اگر نکته‌ خاصی را لازم می‌دانید، اشاره کنید.

– شوراهای انضباطی دانشجویان و سایر ارکان انضباطی دانشگاه با رعایت کلیه قوانین و مقررات بر اساس اسناد بالادستی موظف به رسیدگی کلیه موارد تخلف‌های انضباطی صرف‌نظر از جایگاه فرد (دانشجو، کارمند و عضو هیئت‌علمی)، سطح تحصیلات و رشته تحصیلی هستند و تلاش مجموعه بر این بوده است که با هدف حفظ شئون اخلاقی، رفتاری و انضباطی در سطح دانشگاه و پاسداشت ارزش‌های اصیل، بی‌کم و کاست و با رعایت عدالت به وظایف قانونی خود عمل کند. امید است همانگونه که دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌عنوان دانشگاه مادر و پیشرو در عرصه‌های علمی کشور درخشیده است، بتواند به‌عنوان الگوی اخلاقی و انضباطی نیز در سطح کشور مطرح باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "توضیحات رییس شورای بدوی انضباطی دانشگاه در خصوص احضار گروهی از دستیاران"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
maa
Guest
دستیاران محترم پاتولوژی باید توجه نمایند که از نظر حقوقی مطابق انچه که در مقررات شورای انضباطی در آیین‌نامه انضباطی امده است که در ان به صلاحیت رسیدگی به عدم حضور انان در بخش‌ها توسط شورای انظباطی بدان استناد می‌گردد، به شرح ذیل است: ۱-تخلفات قابل بررسی در شورای انضباطی دانشگاه : . . . ب –رسیدگی به تخلفات آموزشی و اداری . . . ۳/ ب –ارتکاب هر فعلی از سوی اشخاص حقیقی که موجب اخلال یا وقفه یا مزاحمت در اجرای برنامه‌های دانشگاه یا خوابگاه شود . ۱/۳/ ب –اخلال یا ایجاد وقفه و مزاحمت برای برنامه‌ها و… بیشتر
حسین
Guest
متشکریم از شما. در یک کلام بطور خلاصه مسول کمیته انظباطی فرموده اند: شما برده های بیمارستان هستید و باید کار کنید! ما رو کار مفت و مجانی شما برای چهار سال حساب باز کرده بودیم. جالبه شاید برای اولین بار باشه که اعتراف ضمنی کردن به این مطلب که رزیدنتها عملا دارن تو بیما ستانها کار میکنن نه اینکه آموزش ببینن،وگرنه آموزش رزیدنت چه کار داره به اختلال کار مراجعین بیمارستان؟ یعنی تو قانون کار این مملکت هر جا رو نگاه کنی اگر تعهدی هست دو طرفه است.کارگر تعهد داره کار کنه و کار فرما هم باید حقوق بده،بیمه… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7