اقتصاد سلامت

مصاحبه صدای پزشکان با معاون وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات در خصوص پرونده الکترونیک

بحث پرونده الکترونیک مدتی است که به عنوان فعالیت مشترک وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات مطرح است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مصاحبه اختصاصی با آقای دکتر عمیدیان معاون وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی داشتیم که آن را می خوانید:

۱- در نگاه اول شاید حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سلامت و بهداشت به دور باشد اما ما شاهد طرحهای مشترکی مانند بحث پرونده الکترونیک بین وزارت بهداشت و ارتباطات بودیم، این طرحها در چه مرحله‌ای هستند و چه زمانی ما در مطب‌ها شاهد راه افتادن این سامانه‌ها خواهیم بود؟

در این خصوص آنچه که به وزارت ارتباطات مربوط  است صرفاً موضوع تعرفه است. تعرفه پیشنهادی وزارت بهداشت پس از بررسی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح، تصویب و ابلاغ شده است. درخصوص وضعیت طرح و میزان پیشرفت از وزارت مذکور استعلام گردد. علی ایحال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساختهای ارتباطی و فناوری اطلاعات برای ارائه سرویسها و خدمات مطلوب به مردم ایجاد نموده و برناه های متعددی را برای توسعه این خدمات تدوین ودر دست اجرا دارد.

۲- نگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به استفاده از ظرفیت‌های تکنولوژیک برای گسترش اطلاعات سلامت چیست؟

نگاه وزارت ارتباطات در همه بخشها توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات است. لیکن موضوع سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و توسعه زیرساخت‌ها در این حوزه موجب تسهیل در ارائه خدمات و نیز ارائه خدمات متنوع به مردم خواهد شد.

برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ولت تدبیر و امید در جهت توسعه و تسهیل خدمات تدوین شده که توسعه دسترسی، افزایش سرعت اینترنت، تامین اینترنت روستایی (۴۳۰۰۰ روستا) از جمله این برنامه ها بوده است که زمینه ساز خدمات متععد مانند خید و فروش الکترونیک، بهداشت الکترونیک و… میباشد.

۳- نگاه شما به بحث نگرانی از اثرات زیانبار امواج مخابراتی بر زنان باردار و نرخ بیماریها چیست؟        آیا شواهد برای اظهارنظر کافی هستند؟

درخصوص امواج رادیوئی سازمانهای مختلفی کنترل و نظارت می‌کنند. براساس کنترل‌های دوره‌ای و گزارشهای دریافتی در حال حاضر میزان تشعشعات پرتوهای رادیوئی کمتر از حد پرتوگیری مطابق با استاندارد ملی است. به هر حال به طور طبیعی هر چه امواج در محیط کمتر باشد شرایط بهتر است و توسعه تکنولوژی نیز در همین راستا است. به عنوان مثال هرچه تعداد BTSها بیشتر باشد امواج کمتر خواهند بود. بدین منظور همه سازمانهای مرتبط باید همکاری نمایند تا توسعه به نحو مطلوب صورت گیرد.

به هر حال سلامتی و بهداشت هم میهنان دغدغه اصلی مسئولین و سازمانهای ذیربط است لذا همانگونه که عرض شد مطابق برنامه بصورت مستمر در نقاط مختلف میزان تشعشعات اندازه گیری و به مراجع ذیربط گزارش میگردد. در هنگام نصب تجهیزات نیز بررسی و کنترلهای لازم صورت می گیرد و از این نظر مشکلی نیست.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7