تریبون یادداشت

چرایی لزوم تغییر بنیادین در بدنه نظام پزشکی

بی شک برهمگان مبرهن است که وجود یک صنف پویا و فعال،چه تاثیری میتواند بر حفظ جایگاه مدنی و تأثیرگذاری بر بدنه جامعه و سیاستهای کلی سلامت و احقاق حقوق و مطالبات صنفی داشته باشد.

متاسفانه جامعه دستیاران کشور قشر فراموش شده ای است که حتی از ابتدایی ترین نیازها نیز محروم بوده است و مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین از صدر تا ذیل قرار گرفته است و صد افسوس که مطالبات پزشکان جوان و دستیاران همیشه مغفول واقع شده و از آخرین موضاعاتی است که اگر رمقی بر جانان مسئولین مانده باشد مورد نظاره قرار میگیرد.بی شک نمیتوان نقش دستیاران را در طرح تحول نظام سلامت نادیده انگاشت،سربازان خط مقدم جبهه سلامت که برای ابتدایی ترین حقوق خود اعم از حقوق و مزایا،بیمه و سنوات،آموزش و داشتن یک اتحادیه صنفی محروم اند.

عرصه انتخابات نظام پزشکی این ظرفیت را فراهم آورده است تا از پتانسیل موجود دستیاران برای ایجاد تغییر بنیادی و احیا سازمان نظام پزشکی استفاده کنیم.

باید اذعان داشت تا به اکنون از قدیمی ترین صنف موجود کشور(سازمان نظام پزشکی)در خصوص بی عدالتی ها و تبعیض هایی که بدنه دستیاری را مورد نکوهش قرار میدهد واکنش درخور و شایسته ای دیده نشده است از برگزاری امتحانات ناسالم دستیاری گرفته تا دفاع از حقوق دستیاران.

در چنین شرایطی از دل جامعه بزرگ دستیاری کشور،دکتر میثم رضایی و دکتر نوید مقدم که آشنا به مسائل و مشکلات این دوران می‌باشند عنوان تنها کاندیدهای جامعه دستیاری از حوزه تهران می‌باشند که حمایت قاطعانه دستیاران را به دنبال دارند.
لازم به یادآوری است که لغو سوابق تحصیلی در امتحان دستیاری ۹۵ و افزایش حقوق دستیاران و استیفای حقوق آنان از جمله رزومه موفق ایشان بوده است.

لازم به یادآوری است که احقاق حقوق معطل مانده ی دستیاران تخصصی پزشکی یکی از مهمترین حوزه هاییست که می تواند بخشی از مهمترین مشکلات نظام سلامت را مرتفع کند.
دستیارانی که زیر بار فشارهای مالی و کاری بی حد و حصر خسته و افسرده هستند و در ابتدایی ترین مسائلی معیشتی خویش درمانده اند و نسبت به سیستمی که قرار است سالهای سال با آن زندگی کنند بی اعتماد شده اند که حاصلش جز تنش و بداخلاقی و نارسایی نخواهد بود.
امید است با ورود کاندیدای مورد حمایت جامعه دستیاران به سازمان نظام پزشکی گوشه ای از مشکلات دستیاران مرتفع گردد.

درباره نویسنده

نیما شهریارپور

دانش آموخته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود
رزیدنت طب اورژانس و دبیر موقت شورای نمایندگان دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7