سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

مشاور امور زنان وزیر بهداشت: بیش از ۳۰ درصد مدیران وزارت بهداشت، زن هستند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، مشاور امور زنان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۳۰ درصد مدیران میانی و ارشد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی زن هستند.

ساره محمدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: هنوز در سطح کشور زنان، آن طور که باید و شاید و به میزانی که شایستگی آن را دارند، مورد اعتماد قرار نگرفته اند. زنان ایران این توانایی دارند که یکسری از مسئولیت ها را در دستگاه های مختلف بپذیرند اما هنوز بعد از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب هنوز یکسری دیدگاه ها و نگاه های خاص وجود دارد که مانع پیشرفت زنان می شود.
وی گفت: هم اکنون در دهه فجر قرار داریم، حضرت امام(ره) نگاه ویژه ای به جایگاه زنان داشتند. بعد از رحلت حضرت امام شرایط زنان نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده و زنان جایگاه بهتری از نظر تحصیلی و جایگاه اجتماعی به دست آورده اند.
مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه هنوز یکسری سقف های شیشه ای نانوشته برای زنان وجود دارد ادامه داد: منظور من از سقف شیشه ای، محدودیت هایی است که برای ارتقای شغلی زنان در دستگاه های دولتی وجود دارد و گویی یک حد و مرزی وجود دارد که زنان نمی توانند از آن جلوتر بروند حتی اگر شایستگی و توانمندی آن را داشته باشند.
وی گفت: البته با حمایت شخص رئیس جمهوری و قولی که داده اند که حداقل ۳۰ درصد پست های مدیریتی دستگاه های دولتی به زنان و جوانان داده شود، امیدواریم وضعیت تغییر کند و مشکلات موجود از پیش پای زنان و جوانان برداشته شود. شاید با اجرای این قول رئیس جمهوری اندکی از آن سقف شیشه ای برداشته شود.
محمدی افزود: در وزارت بهداشت البته وضعیت نسبت به دستگاه های دیگر بهتر است و هم اکنون بیش از ۳۰ درصد مدیران میانی در سطح ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی زن هستند، در سطح ستاد وزارت بهداشت نیز علاوه بر یک مدیر کل، یک معاون وزیر( معاون پرستاری) و یک رئیس دانشگاه علوم پزشکی( اصفهان) زن هستند و در سطح رئیس اداره و معاون دانشگاه نیز تعداد بیشتری از زنان حضور دارند.
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان ادامه داد: در سطح خدمات بهداشتی و درمانی نیز از سال های گذشته زنان توانسته اند جایگاهی تقریبا برابر با مردان به دست آورند، تعداد قابل توجهی از روسای بیمارستان ها زن هستند.
محمدی گفت: در نگاه مردم نیز از نظر توانمندی یک پزشک بین یک پزشک زن و مرد تفاوت دیدگاهی وجود ندارد و مردم همان میزان توانایی علمی، عملی و حرفه ای که از یک پزشک مرد انتظار دارند همان انتظار را هم از یک پزشک زن دارند، بنابراین زنان در جامعه پزشکی توانسته اند،تقریبا جایگاهی برابر با مردان را به دست آوردند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7