نظام سلامت

دستور وزیر برای حل مشکلات بیماران SMA

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، از دستور وزیر بهداشت برای تشکیل کمیته ای متشکل از اساتید مجرب و صاحب نظر فوق تخصصی مغز و اعصاب کودکان برای بیماری SMA خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی شادنوش، گفت: با تشکیل این کمیته مسائل و مشکلات این بیماران سریع تر و علمی تر بررسی و پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل اولین جلسه کمیته فوق تخصصی بیماری SMA در هفته آینده، افزود: همچنین در راستای تشکیل این کمیته، از طریق معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در قالب یک تشکل مردم نهاد، ارتباط با خانواده های بیماران SMA به منظور منسجم شدن راهکارهای مناسب حمایتی برای کاهش مشکلات این بیماران خواهیم داشت.

شادنوش با بیان اینکه روش های پیگیری مختلفی برای درمان بیماری SMA در دنیا، در حال بررسی و پژوهش است، ادامه داد: یکی از روش ها، سلول درمانی است که در حال حاضر در کشور، این روش به منظور تبدیل به یک روش درمانی برای بیماری SMA، مراحل نهایی خود را طی می کند و در همین راستا اساتید مجربی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با اساتید برخی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال تکمیل بررسی های این روش هستند که نتایج خوبی را به ما اعلام کرده اند.

وی یکی دیگر از روش های موجود برای کنترل بیماری SMA در دنیا را روش دارویی بیان کرد و گفت: این روش درمان قطعی این بیماری محسوب نمی شود و بعنوان یک روش نگهدارنده و تثبیت کننده موقت وضعیت موجود بیماری است که از سال گذشته میلادی در بعضی از کشورهای توسعه یافته بدون حمایت های بیمه ای مورد استفاده قرار گرفته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، به روش ژن درمانی برای بیماری SMA در دنیا اشاره کرد و افزود: این روش در دنیا در حال نهایی شدن است و در سال های آینده به عنوان یکی از روش های درمانی این بیماری استفاده خواهد شد و چنانچه این روش، وارد عرصه درمان شود، پیشرفت قابل توجهی در خصوص درمان بیماری SMA اتفاق خواهد افتاد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7