نظام سلامت

نبود گایدلاین مسوول بخش بزرگی از هزینه های بیمه هاست

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، عبدالرحمان رستمیان، این مطلب را در رابطه با بدهی بیمه ها به وزارت بهداشت عنوان کرد.
رستمیان گفت: بیمه ها، طی یکی دو سال اخیر به پوشش بیمه ای ۱۰میلیون تن از افراد فاقد پوشش بیمه ای (در قالب اجرای قانونی بر زمین مانده بیمه همگانی) اقدام کردند؛ از یک سو با اجرای طرح تحول سلامت برخی از خدمات درمانی که تاکنون تحت پوشش بیمه نبود، مشمول پوشش بیمه ای شد و از سوی دیگر تعرفه های پزشکی نیز افزایش یافت در واقع هم تعداد دفترچه های بیمه افزایش یافت و هم عمق خدمات بیمه ای که همین موارد؛ به افزایش بار مالی بیمه ها و هزینه هایشان منجر شد.
وی، ادامه داد: در این خصوص، قرار بر این بود که وزارت بهداشت   ، وزارت رفاه و سازمان مدیریت کمک کنند تا بیمه ها از این ضعف مالی خارج شوند؛ سال گذشته طرحی در کمیسیون بهداشت به تصویب رسید که در صورت تصویب نهایی سه هزار میلیارد تومان به بیمه ها تزریق می شد که متأسفانه این طرح در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد؛ در صورتی که اگر تصویب می شد به افزایش قدرت مالی بیمه ها کمک می کرد.
رستمیان، ادامه داد: نکته مهم دیگر که خود به افزایش بار مالی بیمه ها منجر می شود، نبود راهنمای بالینی (گاید لاین) برای ارائه خدمات درمانی است که به اعتقاد من همه خدمات درمانی باید بر اساس این راهنما ارائه شود.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی ، افزود: خدماتی همچون تجویز دارو   و انجام آزمایش اگر بر اساس راهنمای بالینی ارائه شود بخش زیادی از منابع بیمه ها ذخیره می شود.
وی افزود: از آن جا که شاخص های مصرفی در کشور ما بالاست ، بخشی از تجویز دارو و خدمات تشخیص و پاراکلینیکی غیرضروری است و برخی از این موارد به تقاضای بیمار و برخی از سوی پزشک تجویز می شود که همین مسئله باعث اتلاف منابع می شود؛ اما در صورت وجود راهنمای بالینی بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از هدر رفت منابع جلوگیری می شود.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین راهنماهای بالینی در کشور را محدود عنوان کرد و گفت: این در حالی است که بیمه ها می توانند با کمک این راهنما ها، خرید خدمت و منابع خود را ذخیره کنند تا دچار کسری نشوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7