سیاست گذاری سلامت

امکان تجویز تمام خدمات آزمایشگاهی توسط پزشک خانواده فراهم شد

معاون مرکز پزشک خانواده و نظام ارجاع گفت: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت و ارتقاء خدمات بیمه روستاییان به بیمه شدگان روستایی، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از جمعیت کشور، در محل تخصیص اعتبار ۱ درصد ارزش افزوده، سرانه درمان این بیمه شدگان در سال ۹۳ رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران، لیلا گودرزی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بر خلاف گذشته همکاری سازمان بیمه سلامت ایران و مرکز گسترش شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای ارتقاء کمی و کیفی بسته خدمات سطح یک شامل خدمات پزشکی، مامایی، دارویی، آزمایشگاه، تصویر برداری و دندانپزشکی بسیار مطلوب است.

وی افزود: در این جلسات انتظارت سازمان بیمه سلامت ایران جهت افزایش سطح دسترسی بیمه شدگان به خدمات سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی یادآورشد: از مهم ترین نتایج این جلسات الزام بکارگیری و حضور دندانپزشک برای هر ۲۰ هزار نفر جمعیت روستایی و یکسان سازی بسته خدمتی دندانپزشکی روستایی یا بسته مورد تعهد بیمه‌ها برای بیمه شدگان شهری بود.

معاون مرکز پزشک خانواده و نظام ارجاع اضافه کرد: درسال جاری بسته خدمت آزمایشگاهی سطح اول که در سال گذشته شامل ۳۲ قلم آزمایشی بود در این جلسات مورد بازنگری قرار گرفته و بدون توجه به تعداد اقلام و بدون محدودیت، امکان تجویز کل خدمات آزمایشگاهی، توسط پزشک خانواده روستا فراهم شده است.

گودرزی اذعان کرد: در این زمینه مقرر شده است همه مراکز بویژه مراکز بهداشتی روستاهای صعب العبور، واحد بخش نمونه گیری برای آزمایشات درخواستی پزشک از بیمه شدگان داشته باشند و جواب آزمایشات نیز از طریق سیستم شبکه بهداشتی به بیمه شده ارسال شود.

وی با تاکید بر این که آزمایشات تعریف شده، تنها از طریق سطح یک و آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی- درمانی روستاها ارائه می‌شود، افزود: در صورت عدم امکان انجام آزمایش در مرکز بهداشتی – درمانی روستایی، فرد بیمه شده خدمات مذکور را از طریق ارجاع و معرفی به مرکز آزمایشگاهی تعریف شده در ساختار شبکه (سطح یک) دریافت خواهد کرد.

وی گفت: مدیریت نمونه‌ها، شامل پذیرش نمونه گیری یا جمع آوری نمونه‌ها، آماده سازی اولیه و ارسال به آزمایشگاه طرف قرارداد تحت شرایط استاندارد معتبر صورت می پذیرد که مورد تضمین شبکه‌های بهداشت و درمان روستایی نیز است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7