دانش آموختگان

برگزاری آزمون اولین دوره پذیرش دستیار تخصص پزشک خانواده در ۲۶ آذرماه

به‌گزارش صدای پزشکان محمد باقر لاریجانی ارتقاء آموزش پزشک خانواده را یکی از اولویت های قید شده در برنامه‌های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی برشمرد و گفت: به‌دنبال آغاز پروژه ملی پزشک خانواده و لزوم توانمندی‌های پزشکان عمومی برای مدیریت سلامت جمعیت تحت پوشش از سال ۸۴ تاکنون برنامه‌های زیادی برای تربیت پزشکان جهت ارائه خدمت به عنوان پزشک خانواده در نظام سلامت کشور ارائه شده است.

 وی با اشاره به برنامه‌های اجرا شده در این خصوص از جمله برگزاری دوره MPH پزشک خانواده گفت: در نظر است تا دوره MPH برای فراگیرتر شدن آموزش به پزشکان عمومی که در حال خدمت به عنوان پزشک خانواده هستند ادامه و گسترش یابد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت راه اندازی دوره تخصص پزشک خانواده را از سیاست های وزارت بهداشت در راستای گسترش برنامه پزشک خانواده طی سال های اخیر ذکر کرد و گفت: به‌دنبال مصوبه هشتاد و یکمین شورای آموزش پزشکی و تخصصی در سال ۱۳۹۴ این کار به‌طور جدی و با حمایت سازمان جهانی بهداشت پیگیری و در نهایت برنامه آموزشی ۳ ساله تخصص پزشکی خانواده طراحی شده است.

لاریجانی با اشاره به  اینکه در دوره اول ۷۰ نفر دستیار پزشک خانواده در ۷ دانشگاه علوم پزشکی جذب می‌شوند، گفت: این دانشجویان بیشتر از بین استعدادهای درخشان و دانش آموختگان دوره MPH پزشک خانواده با هدف تقویت هسته اولیه برای گسترش آموزش پزشکان خانواده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جذب می‌شوند.

 وی اضافه کرد: برگزاری آزمون اولین دوره پذیرش دستیار تخصصی پزشک خانواده در ۲۶ آذر ۱۳۹۴ و  آزمون عملی در ۲۴ دی ۱۳۹۴ برگزار می‌شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت اظهار کرد:‌ به موازات تقویت دوره MPH پزشک خانواده و راه اندازی تخصص این رشته، باتوجه به ظرفیت‌های موجود، در برنامه آتی به‌تدریج پزشکان خانواده جهت کنترل و ارجاع در مراکز ارائه خدمات جامع مستقر می‌شوند و همچنان نیازمند خدمات پزشکان عمومی جهت مراکز متعدد کشور هستیم.

لاریجانی به تغییرات قابل اجرا در برنامه پزشکی عمومی اشاره کرد و گفت: بازنگری در توانمندی‌های مورد انتظار از پزشکان عمومی با تاکید بر مراقبت‌های اولیه و عمومی سلامت، الزام دانشگاه‌ها به طی حداقل شش ماه از دوره انترنی در درمانگاه‌ها و مراکز سرپایی درون جامعه به منظور کسب تجربه کافی در تشخیص و درمان بیماری‌های سرپایی و امکان کوتاه شدن دوره انترنی برای کسانی که مایلند وارد برنامه دستیاری پزشک خانواده شوند از جمله تغییرات قابل اجرا در برنامه پزشکی عمومی است.

وی افزود: این اقدامات به زودی و پس از تصویب شورای عالی برنامه ریزی جهت اجرا به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "برگزاری آزمون اولین دوره پذیرش دستیار تخصص پزشک خانواده در ۲۶ آذرماه"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
navid
Guest

در کجای دنیا منابع آزمون تا یک ماه قبل از آن اعلام نمی شود؟؟ راز داریه یا می خوان یک عده رو همینجوری وارد کنند؟؟

wpDiscuz
Powered by Themes24x7