نظام سلامت

نقش تامین اجتماعی در روستاها/ضرورت تجمیع بیمه روستاییان

وزیر بهداشت بر لزوم در نظر گرفتن پیوست رسانه‌ای برای طرح پزشک خانواده تاکید کرد و گفت: باید اقدامات صورت گرفته و تغییرات مثبت و رضایتمندی که در این برنامه حاصل شده به اطلاع همه مردم و مسوولان برسد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در جلسه ستاد کشوری پزشک خانواده که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، بر منظم برگزار شدن جلسه ستاد کشوری پزشک خانواده تأکید کرد و گفت: جلسات این ستاد حداقل به صورت فصلی برگزار شود زیرا وضعیت ما در آی تی، دوره تخصصی و تعریف پایگاه ها و مراکز جامع و تعداد آنها در حوزه زیرساخت و نیروی انسانی مورد نیاز، مشخص و روشن است.

وزیر بهداشت افزود: اختیاراتی را که روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و مازندران نیاز دارند را باید به صورت مشترک به آنها تفویض کنیم؛ زیرا به عنوان نمونه امکان اجرای چندین مدل در استان فارس برای سه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جهرم و فسا وجود ندارد و باید هر دو استان فارس و مازندران یک مدل را در پزشک خانواده و نظام ارجاع، اجرا کنند.

هاشمی عنوان کرد: لازم است تا برنامه‌های کشوری به منظور تشویق پزشکان خانواده برگزار شود و مورد احترام قرار گیرند؛ زیرا آنها در خط مقدم خدمات قرار دارند و باید برنامه های تشویقی جهت ادامه تحصیل و تقویت نگاه اجتماعی نسبت به پزشک خانواده و تعریف سیستم ارتقاء برای آنان، اجرا شود.

وزیر بهداشت افزود: سهم پزشکان خانواده در دوره‌های تخصصی تعریف شده نیست که ضروری است برای آنها مشوق هایی به منظور تقویت پزشک خانواده در نظر گرفته شود و به رزیدنت‌هایی که علاقه‌مند به تحصیل در دوره پزشک خانواده هستند یا در ظرفیت بومی، ضروری است تا امتیازاتی برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی افزود: متاسفانه کمتر از اثرات مثبت و تغییرات ایجاد شده برای مردم سخن گفته شده و بیشتر نکات منفی به اطلاع رسیده است که باید اقدامات و برنامه ها بیش از گذشته به اطلاع مردم برسد.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: مراجعه به متخصص از مسیر ارجاع نباید به صورت اجباری باشد و اکثر کشورها این مسیر را تصحیح کرده‌اند. بنابراین باید این مسیر را اصلاح کنیم. در آینده در نظر داریم در پایگاه‌های سلامت که در طرح جدید توسعه شبکه در شهرها اجرا می‌کنیم، پزشک خانواده مستقر کنیم. پزشکان عمومی مجری پزشک خانواده، از طریق برگزاری کنگره‌ها و همایش‌های علمی مرتبط باید توانمند شوند و مورد تشویق قرار گیرند.

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی با توجه به تعداد بیمه شدگانی که دارد چه نقشی در روستاها دارد؟ آیا قصد هزینه کردن دارد؟ یا در نقاط روستایی هزینه می‌کند و ما نمی‌بینیم. به عنوان نمونه در فولادشهر اصفهان برای ۱۵ هزار نفر سرانه پزشک خانواده می‌دهند که حدود ۱۲ هزار نفر از آنها بیمه تامین اجتماعی دارند؛ در حالی که با وجود پرداخت حق بیمه، سازمان تامین اجتماعی هیچ پولی به آنها پرداخت نمی‌کند و باید راهکاری پیدا کرد تا در مواردی که بیمه شده تامین اجتماعی وجود دارد، متناسب با حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنند هزینه شود، وضعیت بهتر می‌شود.

وزیر بهداشت بر ضرورت تجمیع بیمه روستاییان در قالب بیمه سلامت ایرانیان تاکید کرد و گفت: یک روستایی هیچ گناهی نکرده که چون در روستا زندگی می‌کند، ارزش دفترچه او کمتر از دفترچه افراد ساکن در شهرها باشد و در عین حال وقتی یک روستایی به شهر می‌آید خدماتی به وی ارائه نشود. بنابراین لازم است تا در مورد بیمه روستاییان تجدید نظر جدی صورت گیرد، اما تصمیم گیرنده نهایی وزارت رفاه است.

هاشمی اظهار داشت: حداکثر ۶۵۰ متخصص پزشک خانواده در کشور تربیت خواهند شد و باید اعلام کنیم که پزشکان عمومی مجری برنامه پزشک خانواده در کشور باید به کارشان ادامه دهند و مورد حمایت قرار گیرند؛ چراکه در آینده بنا نداریم متخصصین تربیت شده را جایگزین پزشکان حاضر کنیم.

هاشمی بر لزوم تعریف دوباره پزشک عمومی تاکید کرد و گفت: ما پزشک عمومی را به منظور استفاده در قالب پزشک خانواده می‌خواهیم و اگر نقصی در آموزش وجود داشته باشد باید از طریق آموزش از راه دور یا آموزش حضوری تعریف کنیم تا این نگرانی پزشکان عمومی از بین برود و فکر نکنند که بتدریج قصد داریم متخصص پزشک خانواده را بکار بگیریم. همچنین ۶۰ درصدی که به صورت دو شیفته فعالیت می‌کنند تصور نکنند که در سال‌های آینده نیازی به آنها نیست.

بنابر اعلام وب‌دا، وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه با اجبار نمی‌توان مردم را به سوی پزشک خانواده تشویق کرد، افزود: باید مجموعه‌ای از امتیازات را برای مردم در نظر گرفت و به افرادی که در چرخه نظام ارجاع هستند، خدمات ویژه ارائه دهیم و از سوی دیگر زیر ساخت‌ها و امکانات لازم برای دو استان فارس و مازندران شامل مراکز جامع خدمات، پایگاه‌ها و بیمارستان‌های مورد نیاز را به سرعت تامین کنیم.

هاشمی در پایان ضمن تاکید بر تداوم اجرای پزشک خانواده، اظهار داشت: این طرح یک ضرورت است و تربیت پزشکان عمومی در حال حاضر باعث اجرای بهتر پزشک خانواده در کشور می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7