اقتصاد سلامت

۱۵ درصد بازار کالاهای سلامت در کشور قاچاق و تقلبی است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس تخمین موجود، ۱۵ درصد بازار کالاهای سلامت شامل غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در کشور قاچاق و تقلبی است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، رسول دیناروند صبح امروز در حاشیه نشست روسا و معاونان دارو و غذای منطقه ۵ کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از این میزان قاچاق صورت گرفته ۲۰۰ میلیون دلار سهم داروست.

وی افزود: ویژگی خاص سازمان غذا و دارو موجب سخت شدن کار در این بخش می‌شود و هنوز به نقطه مطلوب نرسیدیم و مشخص نشده که چگونه عملکرد این حوزه تنظیم شود.

معاون وزیر بهداشت و درمان تصریح کرد: از نظر شیوه اجرا و تشکیلات کاری باید به تکامل رسیده و با گذشت زمان می‌توانیم به نقطه مطلوب برسیم.

دیناروند خاطرنشان کرد:‌ سهم بازار کالاهای سلامت در حوزه دارویی، از نظر ریالی ۷۰ درصد تولید داخل مصرف شده که این ۷۰ درصد نسبت به ۱۵ سال گذشته بالاترین مقدار است.

وی بیان داشت:‌ این روند در برنامه ششم توسعه پیگیری می‌شود و وابستگی ما به داروی وارداتی کاهش خواهد یافت و سهم تولید داخل افزایشی می‌شود و امیدواریم با نهایی شدن پرتال سازمان غذا و دارو و برنامه‌ای که مبتنی بر فناوری اطلاعات است، در حوزه مبارزه با قاچاق هم به نتایج خوبی برسیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در دارو کمترین قاچاق و در لوازم آرایشی بهداشتی، بیشترین سهم قاچاق است، اما میانگین حدود ۱۵ درصد برآورد می‌شود و با به‌کارگیری سامانه جدید در هفته سلامت، با حضور وزیر بهداشت این سامانه افتتاح خواهد شد و مردم می‌توانند اصالت فرآورده‌های سلامت را ارزیابی کنند و دستگاه‌های نظارتی می‌توانند رهیابی و رهگیری کالاها را داشته باشند.

دیناروند اظهار داشت: مصرف دارو طی ۳ سال گذشته از نظر ریالی رشد داشته، اما این رشد از نرخ تورم کمتر بوده، یعنی مصرف دارو در سال ۹۴ به حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده و در سال ۹۳ این رقم ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده، اما این افزایش کمتر از نرخ تورم است.

وی بیان کرد: اگر به دلار تبدیل کنیم در سال ۹۳ و ۹۴ مصرف دارویی افزایشی نبوده، یعنی ۴٫۲ میلیارد دلار بوده و سرانه پایین‌تر از کشورهای همتراز خودمان است و نشان می‌دهد در طرح تحول سلامت با وجود اینکه بیشتر از گذشته دولت هزینه دارویی پرداخت کرده و هزینه از جیب مردم کاهش یافته، اما هزینه‌های دارویی کشور افزایش نداشته است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: سهم دارو حتی از کل هزینه‌های سلامت حدود  ۱٫۵ درصد سیر کاهشی داشته و علامت تلاش‌هایی است که به نتیجه نرسیده و توانستیم دسترسی مردم به دارو را آسان و هزینه‌ها را کنترل کنیم و همچنین ۲۵ درصد هزینه‌های تجهیزات پزشکی را کم کردیم.

وی بیان کرد:‌ مهم‌ترین دستاورد ما در طرح تحول سلامت در بخش دارو، کاهش هزینه داروهای وارداتی است، به طوری که در سال ۹۴ حدود ۸ درصد کاهش قیمت داشته و در سال ۹۳ بیش از ۱۰ درصد و این امر علیرغم افزایش نرخ ارز بوده است.

دیناروند خاطرنشان کرد:‌ مهم‌ترین کار این است که بیماران را در بیمارستان‌ها از نظر دارو و تجهیزات پزشکی تامین کردیم و حدود کمتر از ۳ درصد بیماران مجبور بودند خارج از بیمارستان از نظر دارویی و تجهیزات تامین شوند، در حالی که این رقم قبل از طرح تحول سلامت ۴۰ درصد بوده است.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد:‌ ۲ هزار میلیارد تومان برای بیماران خاص و صعب العلاج هزینه شد تا هزینه این بیماران کاهش یابد.

وی در ارتباط با نقش اقتصاد مقاومتی در حوزه غذا و دارو بیان داشت: مخاطب اصلی اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت، سازمان غذا و داروست، چرا که متولی نظارت بر مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی است، مهم‌ترین هدف در اقتصاد مقاومتی این است که متکی به خودمان باشیم و اقتصاد صادرات محور بوده و از تولید دانش بنیان حمایت کند.

دیناروند اضافه کرد: در حوزه سلامت اقتصاد مقاومتی را در سال گذشته آغاز کردیم و عملکرد وزارت بهداشت در حوزه حمایت از تولید داخل عملکرد قابل دفاع است، چرا سهم اتکا به داروهای وارداتی کاهشی بوده است و توسعه صادرات را در دولت یازدهم داشتیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: با حل مشکلات بانکی کشور با دیگر کشورها، در سال جاری نقل و انتقالات مالی بهتر انجام خواهد شد و امکان توسعه صادرات بهتر از گذشته شده و برای واردات کالاهای مورد نیاز هزینه‌هایمان کمتر خواهد شد.

 

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7