دانشجویان فرهنگی

در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت شاهد یک انقلاب عظیم خواهیم بود / حضور «سفیران فرهنگی دانشجویی» در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ایده‌ای فوق‌العاده و حرکتی بی‌نظیر بود

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع مسؤولان دبیرخانه‌های جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت و برخی از دانشجویان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت مخاطبان این جشنواره از ۱۸۰هزار دانشجو به حدود پنج‌میلیون دانشجو گسترش می‌یابد و مسلماً با مشارکت دانشجویان در کسوت « سفیران فرهنگی جشنواره »، شاهد یک انقلاب عظیم فرهنگی در حوزه آموزش عالی کشور خواهیم بود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در «نشست مسؤولان دبیرخانه‌های دانشگاهی هشتمین جشنواره فرهنگی» و «سفیران فرهنگی دانشجویی» این جشنواره ضمن غنی دانستن فرهنگ و تمدن سرزمین مادری که دارای معرفت دینی است، گفت: در طول تاریخ، احساس مسؤولیت، مهمان‌نوازی، نوع دوستی و دیگر عناصر مثبت فرهنگی در این ملت زبان‌زد همگان بوده است. ما می‌دانیم که مؤلفه اصلی و ستون فرهنگ، هنر است و هنر زبانی برای خلق کردن و نشان دادن زیبایی‌های جهان است و زندگی خوب از آن مردمی است که هنر بخشی از فرهنگ آن‌ها است.

دکتر فراهانی تقویت بنیان‌های فرهنگی را در لطافت روحی یک ملت و زیستن بهتر آن‌ها مؤثر دانست و تصریح کرد: هنرمندان درصد قابل توجهی از یک ملت را در بر می‌گیرند و چه خوب است مردم یک کشورِ با فرهنگ، برای هنرمندان ارزش قائل باشند، حرمت و شخصیت هنرمندان را حفظ نموده و اگر در هنر خاصی هم سر رشته ندارند، لااقل هنر دوست باشند، چراکه مردم چنین جامعه‌ای سعادتمند خواهند بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات حوزه سلامت‌روان دانشجویان اشاره کرد و گفت: متأسفانه مشکلاتی در سلامت‌روان دانشجویان به کرات مشاهده می‌شود. شاید تلخ‌ترین خاطرات من زمانی است که باید برای دانشجویی که صحیح و سالم از آغوش خانواده به آغوش دانشگاه آمده‌اند، اما به دلیل اشتباهات ما به عنوان مسئول، درگیر اعتیاد شده است، در شورایی حکم صادر کنیم.

دکتر فراهانی ادامه داد: مشکلات سلامت‌روان همچون افسردگی، اعتیاد، مشکلات اجتماعی و رفتاری که آسیب‌های زیان‌باری را متوجه خود می‌کند که قطعاً در بخشی از آن، مدیرانی که تفریح و نشاط سالمی را برای آن‌ها ایجاد نکرده‌اند و نتوانسته‌اند اوقات فراغت آن‌ها را با تفریحات مناسب پر کنند، مقصر هستند.

معاون وزیر بهداشت هنر بدون اندیشه و خردورزی را هنر فاخر ندانست و خاطرنشان کرد: اندیشیدن در کار یک هنرمند بطور ناخودآگاه بروز خواهد کرد و مسؤولان باید تلاش کننده فضا و بستر این تعمل و اندیشه‌ورزی را آماده کرده و دانشجویان را به سمت هنر توأم با اندیشه سوق دهند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بنیان و هدف برگزاری جشنواره فرهنگی را ترویج سالم و مناسب زیستن برشمرد و تصریح کرد:چه خوب است اگر مخاطبان این حرکت عظیم گسترش یابند و این جشنواره در سطح بالاتری برگزار شود و این وظیفه شماست که صدای این جشنواره را به گوش همه دانشجویان برسانید. ما هم می‌دانیم که در جشنواره هفتم مشارکت شما دانشجویان با مسؤولان ستادی وزارت بهداشت در برگزاری هفتمین جشنواره فرهنگی با وجود منابع مالی و انسانی محدود بی‌نظیر بود، به طوری که توانستیم با برنامه‌ریزی صحیح و تدارکات مناسب جشنواره‌ای را برگزار کنیم که با جشنواره‌های برتری همچون فجر برابری کنیم.

دکتر فراهانی در ادامه از برگزاری اختتامیه جشنواره هشتم، در مدت زمانی یک‌هفته‌ای تحت عنوان «هفته فرهنگی» خبر داد و اظهار داشت: بدون اغراق باید گفت که در جشنواره هشتم شاهد یک انقلاب عظیم خواهیم بود چراکه در جشنواره هفتم، حدود ۱۸۰هزار نفر مخاطب جشنواره بودند ولی امسال قریب به پنج میلیون نفر تنها در حوزه دانشجویی مخاطب این حرکت فرهنگی‌اند. در ضمن حضور اساتید و کارکنان در این جشنواره، باعث پیوستگی بین هنرمندان حرفه‌ای با اساتید علاقمند در حوزه‌های هنری خواهد شد. ما تصمیم گرفته‌ایم که برگ زرینی را در تاریخ وزارت بهداشت در دوران بعد از انقلاب به ثبت برسانیم که بدون همراهی تمام مسئولان، سفیران دانشجویی و دانشجویان سراسر کشور این امر محقق نخواهد شد.

وی در پایان، حضور «سفیران فرهنگی دانشجویی» در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را ایده‌ای فوق‌العاده و حرکتی بی‌نظیر دانست که به ایجاد اثربخشی، شور، نشاط و انرژی مثبت در میان دانشجویان و جامعه منجر شده است. همین قدر که شما دغدغه‌های اجتماعی خود را با طرح سفیران دانشجویی به فعلیت برسانید، مسلماً نخبه هستید و ما به شما افتخار می‌کنیم. ما برای هر برنامه‌ای اگر کف و سقف بگذاریم، اگر بهره‌وری سفیران با انرژی و توانی که دارند به صورت صد در صدی محقق شود، فعالیت جشنواره می‌تواند به سقف خود رسیده و تحول عظیم فرهنگی در وزارت بهداشت ایجاد شود و ما امید داریم که جشنواره هشتم برای فرهنگ‌سازی و ارتقاء سواد سلامت جامعه نقطه عطفی باشد.

گفتنی است دبیرخانه دائم جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در آدرس تهران، میدان ولی‌عصر(عج)، بالاتر از چهارراه طالقانی،‌نبش کوچه گیلان، پلاک ۱۶۰۵ واقع است و تلفن‌های دبیرخانه جهت تماس عبارتند از: ۸۸۹۴۶۹۱۷-۰۲۱ و ۸۸۹۴۶۹۱۶-۰۲۱ همچنین اخبار جشنواره از طریق کانال تلگرام @Radanews  مخابره خواهد شد.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  ۱۳ الی ۲۰ اسفندماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7