نظام سلامت

اگر پزشک نبودم، راحت تر از پزشکان دفاع می کردم

دکتر هاشمی گفت: در هر صنفی مانند قضات، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت مشکلاتی وجود دارد اما نباید این موضوع را به دور از انصاف مورد نقد قرار دهیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت روز گذشته در مراسم همایش اخلاق و تعهد حرفه‌ای در سالن همایش‌های برج میلاد با اشاره به لزوم رعایت اخلاق مداری در زندگی شخصی و اجتماعی و در همه ابعاد جامعه گفت: اگر در جامعه‌ای اخلاق سقوط کند، این موضوع در همه ارکان آن است و صرفا در یک قشر خاص نیست.

دکتر هاشمی در این مورد افزود: اگر مسئولان سیاسی، اجرایی و قضایی کشور اخلاق و احترام را رعایت کنند مردم نیز با تبغیت از آنها به اخلاق مداری روی می آورند و آن جامعه رشد پیدا می‌کند؛ اما افرادی وجود دارند که فکر می کنند تنها جامعه پزشکی یا جامعه هنری دچار تنزل اخلاقی هستند در حالی که وضع خودشان مناسب نبوده و اصول اخلاقی را ملاک عمل خویش قرار نمی‌دهند.

وزیر بهداشت با اشاره به این موضوع که عده ای قلیل حرف های نادرست خود را به افکار عمومی جامعه دیکته می کنند خاطرنشان کرد: اساس دین مبین اسلام وحدت، همدلی، برابری و برادری است اما متاسفانه افرادی هستند که در رفتار سیاسی به آن پایبند نیستند؛ نمونه این مساله را در روز ۱۶ آذر که به همراه رئیس جمهور به دانشگاه تهران رفته بودم مشاهده کرده و دلم به درد آمد؛ و معلوم نیست با این وضعیت به کجا قرارست برویم؟!

دکتر هاشمی در ادامه صحبتهای خود به لزوم نقد از درون برای جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: ما در جامعه پزشکی بیش از هر چیزی به نقد نیازمندیم و نباید به تعریف و یا بدگویی های مغرضانه بیرونی بیندیشیم. گروهی به ظاهر زبان تشکر دارند ولی از سوی دیگر در عمل از طریق دریچه ای که در اختیار دارند، ۸۰ میلیون نفر را با اطلاعات غلط گمراه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر من نفوذ از این ناحیه صورت می گیرد و سال هاست که می خواهد گروه های مختلف اجتماعی را روبروی هم قرار دهد و این سرمایه ملی را از اختیار ما خارج کند و من معتقدم هر گروهی و با هر ظاهری که قصد از بین بردن این سرمایه ملی را داشته باشد، مورد نقد است.

وی گفت: باید باور داشته باشیم که دشمن قصد دارد به شکل های مختلف سرمایه های اجتماعی را از ما بگیرد؛ برخی جامعه پزشکی را می‌کوبند و می خواهند باعث سلب اعتماد مردم ‌شوند در حالی که من تا به امروز در هیچ دستگاهی ندیدم که در اقصی نقاط کشور بدون هیچ منتی و به خاطر نوعدوستی مانند جامعه پزشکی این گونه در خدمت مردم باشد.

وی گفت: اگر من پزشک نبودم، بدون آنکه به جانب داری صنفی متهم شوم، با آسودگی بیشتر از زحمات جامعه پزشکی در این سال ها دفاع می کردم.

دکتر هاشمی در این باره افزود: در هر صنفی مانند قضات، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت مشکلاتی وجود دارد اما نباید این موضوع را به دور از انصاف مورد نقد قرار دهیم؛ برخی با شخص وزیر و یا رییس جمهور به عنوان شخصیت حقیقی مخالفت دارند ولی با کارهایشان کل وزارت بهداشت را نابود می‌کنند و سعی در ضعیف کردن دولت دارند و این مساله سبب تنزل دولت و ضربه زدن به کل نظام می شود.

وی در ادامه به لزوم توجه به منافع ملی در برابر منافع شخصی در جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: اگر ما منافع جمعی را بر منافع فرد برتر بدانیم اعتماد مردم را در پی خواهد داشت.

دکتر هاشمی با اشاره به اختیارات جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: انجمن‌ها باید با افرادی که دچار غفلت می‌شوند به نحوی برخورد کنند که بازدارنده بوده و ما باید قبول کنیم که از اشکال مستثنی نیستیم و افرادی هستند که لباس ما را به اشتباه پوشیده‌اند و ما یا باید با چنین افرادی برخورد کنیم یا در بین جامعه بد معرفی شویم.

وی در پایان و در آستانه انتخابات نظام پزشکی کشور ابراز امیدواری کرد که خلاءهای قانونی موجود در این سازمان برطرف شود تا برای اعمال قوانین نیاز به کمک گیری و ورود سایر ارگانها نباشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7