دیده بان سلامت

انتقال جنسی ایدز معضلی ملی پیش روی ایران

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس از اصفهان، غلامحسین صدری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مناسبت ۱۰ آذرماه، روز جهانی ایدز، اظهار کرد: امروز معضل ایدز یک مشکل داخلی و ملی نیست، بلکه یک معضل اجتماعی و جهانی است.

وی با بیان اینکه از روز ۱۲ تا ۱۸ آذر هفته اطلاع رسانی ایدز در کشور است، گفت: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، بشتابیم به سوی پایان همه‌گیر ایدز از طریق تشخیص به موقع، درمان به موقع و حمایت از بیماران مبتلایان به ایدز، است.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به اینکه مدت‌ها بود که در جهان اعلام می‌شد ایدز درمان ندارد ولی امروز درمان‌پذیری این بیماری در جهان تایید شده است، تصریح کرد: با تقویت و پیشرفت حاصله در داروها، روند بهبود سلامتی مبتلایان به ایدز بیشتر شده است.

وی با اعلام اینکه تعداد مبتلایان به ایدز در جهان ۸۰ میلیون نفر است و  روزانه ۵ هزار و ۶۰۰ مورد جدید به بیماران ایدز مبتلا می‌شوند، گفت: بیشترین تعداد آمار مبتلایان به ایدز در افریقا است که از آن تعداد ۳۰ درصد مربوط به جوانان  است، براساس آخرین آمار رسمی شاهد کاهش ۳۵ درصدی در بحث ابتلا به ایدز هستیم.

صدری با بیان اینکه تا پایان سال ۹۳ در ایران بالغ بر ۲۹ هزار و ۴۱۴ نفر مبتلا به ایدز گزارش شده است، گفت: البته پیش‌بینی ما ۸۰ هزار نفر است، از این تعداد ۱۲ درصد از مبتلایان را زنان، ۸۸ درصد را مردان تشکیل می‌دهند، در بخش راه‌های ابتلا به ایدز، ۶۶٫۶ درصد از طریق سرنگ آلوده معتادان تزریقی و ۱۴٫۵ درصد از طریق ارتباط جنسی و ۱٫۴ درصد مربوط به انتقال از کودک به مادر است.

وی تاکید کرد: نگرانی عمده و جدی امروز ما، انتقال ویروسHIV از طریق ارتباط جنسی است که روند رو به رشد دارد، در مقابل دیگر نگرانی در رابطه با انتقال ایدز از طریق خون وجود ندارد، در حال حاضر رده سنی ۲۵ تا ۳۴ سال بیشتریت تعداد مبتلایان به ایدز را در ایران شامل می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: تعداد بیماران به ایدز تا مهر امسال ۶۶۵ نفر در استان اصفهان گزارش شده است که ۲۲۷ نفر از آنها فوت کرده‌اند. از دیگر نگرانی‌ها در بخش ایدز افزایش روز افزون زنان مبتلا به ایدز است، این یک خطر جدی است چرا که یک زن مبتلا به ایدز می‌تواند نسل جدید آلوده به ایدز به دنیا بیاورد.

وی توزیع رایگان سرنگ سالم میان معتادان تزریقی، تحت درمان قرار دادن با متادون، آموزش گسترده برای مبتلایان و کاهش رفتارهای پرخطر جنسی از جمله اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر است؛ در حقیقت  ابتلا به ایدز یک معضل بهداشتی و درمانی نیست، بلکه یک معضل فرهنگی و اجتماعی است.

صدری عنوان کرد: متاسفانه جوانان بیشتر در معرض خطر ابتلا به ایدز  هستند، گسترش کمی و کیفی برنامه‌های کاهش آسیب و استقرار مراکز آموزشی محله محور و ایجاد تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش و وزارت علوم از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.

وی افزود: همه خدمات درمانی و پیشگیری برای بیماران ایدز در ایران رایگان است و قبول هزینه بالغ بر ۴۰۰ دلاری ماهانه برای هر بیمار ایدز توسط دولت از دیگر خدمات است، در امر پیشگیری و حل معضل اجتماعی ایدز همه مردم و آحاد جامعه باید مشارکت کنند، در این بخش اطلاع‌رسانی یکی از امور مهم است که باید صحیح و به موقع صورت گیرد.

معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان اذعان کرد: سطح آگاهی جامعه ایرانی نسبت به ایدز  پایین است و باید اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی بیش از پیش صورت گیرد.

انتهای پیام/۶۳۰۵۹/صا

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7