دیده بان سلامت

آمار خودکشی در ایران کمتر از میانگین جهانی است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از آنا معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه میانگین مرگ ناشی از خودکشی در دنیا حدود ۱۲ نفر در هر صد هزار نفر است، گفت: در کشور ما و کشورهای حوزه عربی به دلیل اعتقادات مذهبی اقدام به خودکشی و مرگ ناشی از آن کم‌تر دیده می‌شود.

معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت با بیان اینکه میانگین مرگ ناشی از خودکشی در دنیا حدود ۱۲ نفر در هر صد هزار نفر است، گفت: در کشور ما و کشورهای حوزه عربی به دلیل اعتقادات مذهبی اقدام به خودکشی و مرگ ناشی از آن کم‌تر دیده می‌شود.

علی اسدی در گفت‌و‌گویی با توجه به آمارهای جهانی مرگ ناشی از خودکشی، گفت: آمار مرگ ناشی از خودکشی در دنیا ۱۲ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است اما در کشورهایی از جمله ایران، عربستان و برخی کشورهای حوزه مدیترانه شرقی به دلیل اعتقادات مذهبی مردم، اقدام به خودکشی و مرگ ناشی از آن بسیار کم‌تر از آمارهای جهانی است.

وی با توجه به عوامل مختلف موثر در ایجاد انگیزه برای اقدام به خودکشی، افزود: عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جسمی، خانوادگی و غیره در اقدام به خودکشی نقش دارند.

معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت، درباره نقش عوامل اجتماعی و خانوادگی در تصمیم به اقدام خودکشی؛ گفت: در این خصوص می‌توان به اختلافات زناشویی، والدین و فرزند، تنش‌های میان فرزندان، فوت یکی از اعضای خانواده و غیره اشاره کرد.

وی افزود: از عوامل اقتصادی نیز می‌توان به از دست دادن شغل، ورشکستگی، فشارهای مالی و غیره اشاره کرد که هر یک می‌تواند انگیزه اقدام به خودکشی را در افراد ایجاد کند.

اسدی عنوان کرد: ابتلا به برخی بیماری‌های جسمی و روحی طولانی مدت مانند سرطان، افسردگی مزمن و اسکیزوفرنی می‌تواند موجب خستگی و فرسودگی بیمار شود که در نهایت فرد به دلیل فشارهای روحی و مسائلی که به دلیل بیماری برای خانواده‌اش ایجاد می‌شود تصمیم به خودکشی بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: افراد باید دقت داشته باشند اگر شخصی در اختلافات خانوادگی، مشکلات مالی و یا ابتلا به بیماری عنوان می‌کند که قصد خودکشی دارد باید توجه جدی شود و این گفته را مزاح و گذرا ندانند و با عنوان جملاتی از قبیل اینکه خودکشی جرات می‌خواهد، هر کاری دوست داری می‌توانی انجام دهی و یا خودکشی کار هر کس نیست،فرد را تحریک نکنند.

معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت، افزود: زمانی که فردی عنوان می‌کند قصد خودکشی دارد باید علت مطرح کردن این جمله بررسی و ریشه یابی شود زیرا گاهی این افراد به دلیل بی‌توجهی اطرافیان و جلب توجه آنها دست به چنین اقدامی می‌زنند.

اسدی درباره راهکاری‌های پیشگیری از اقدام به خودکشی در جامعه، گفت: در ابتدا باید توجه داشت خودکشی نباید در رسانه‌ها به گونه‌ای مطرح شود که موجب الگوبرداری سایر افراد جامعه به خصوص نوجوانان شود.

معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت در ادامه یادآور شد: هم چنین جامعه نباید برای افرادی که خودکشی می‌کنند مراسم ختمی طبق آئین و سنت‌ها برگزار کنند زیرا می‌تواند بیانگر برخی پیام‌ها مناسب نباشد.هم چنین خانواده و مسئولان مدارس باید به افراد در معرض خطر توجه بیشتری داشته باشند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7