نظام سلامت

یک محرومیت اجتماعی جدید برای جامعه پزشکی وضع شده است

علیرضا زالی» روز پنجشنبه در حاشیه شانزدهمین کنگره سالانه انجمن متخصصین پوست ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با مصوبه روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، به نوعی یک محرومیت اجتماعی جدیدی برای جامعه پزشکی وضع شده است.
وی افزود: پزشکی یکی از مناصب و شغل های محترم در کشور است و اصل ۲۸ قانون اساسی نیز به صراحت، آزادی شغل را مشخص کرده و ایجاد هرگونه محدودیت های نوین و جدید برای صاحبان مناصب پزشکی که از نخبگان و فرهیختگان کشور هستند، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.
زالی تصریح کرد: در شرایطی به استقبال این مصوبه می رویم که بیش از یک سال است پول به حق جامعه پزشکی پرداخت نشده است، در این یک سال، جامعه پزشکی خدمات خود را ارائه کرده ولی در ازای آن پولی دریافت نکرده است.
وی ادامه داد: اعتماد کافی در جامعه پزشکی وجود ندارد، اینکه یک پزشک را صرفا محبوس کنیم در یک مرکز دولتی، وقتی شدنی است که تعرفه ها واقعی باشد و جبران خدماتشان منطقی، صورت گیرد و قطع تمام آب باریکه هایی که می تواند معیشت پزشک را تامین کند، می تواند مشکلات اساسی به وجود آورد.
زالی آمار پزشکان و دندانپزشکان دارای مطب در کشور را بیش از ۶۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: بخش اعظم این افراد عضو هیات علمی دانشگاه ها نیستند و یا در نیروهای مسلح، تامین اجتماعی، آموزش و پرورش، وزارت نفت و جاهای مختلف کار می کنند که بعضا حقوق دریافتی آنها کمتر از دو میلیون تومان است.
وی افزود: اگر به این پزشک که با حقوق کمتر از دو میلیون تومان در مرکز دولتی کار می کند، اجازه کار انتفاعی و فعالیت در مطب ندهیم آسیب جدی معیشتی برای وی ایجاد می شود.
به گفته این متخصص مغز و اعصاب، پزشکانی در کشور هستند که اگر حضورشان در مطب و بخش های خصوصی در ساعت های بعدازظهر قطع شود حتما دچار بحران اقتصادی می شوند.
وی مهاجرت پزشکان برجسته از مراکز دولتی به بخش خصوصی، بروز مشکلات معیشتی و به خطر افتادن آینده شغلی پزشکان را از تبعات منفی این مصوبه برشمرد.
زالی با طرح این سوال که چرا جامعه پزشکی به طور خاص باید محدود شود، اظهار داشت: مثلا می توان به یک پزشک گفت نوبت صبح در مراکز دولتی مشغول به کار بشود و بعدازظهر برود موبایل فروشی یا مشاغل دیگر، ولی نمی تواند در مطب کار کند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: از سوی دیگر، در فرهنگ عمومی، مردم ما مطب را جزو هویت پزشک تلقی می کنند و گنجاندن مطب در مصوبه دیروز مجلس، یک بار متفاوت فرهنگی ایجاد می کند.
وی بیان داشت: در هیچ جای دنیا شاهد چنین موضوعی نیستیم در بسیاری از کشورها، آنقدر تعرفه دولتی و خصوصی به هم نزدیک است و تعرفه دولتی برای پزشکان جذابیت دارد که از آن استقبال می شود چون زندگی آنها از این طریق تامین خواهد شد.
زالی تصریح کرد: مجلس باید برای جبران خدمت پزشکان در دستگاه های دولتی، وزارت بهداشت، اعضای هیات علمی، چارچوب ها و پرداخت حقوق واقعی را می دید و در آن صورت می شد پزشکان را اجبار کرد که در مطب کار نکنند ولی هنگامی که حقوق آنها حداقلی است و قادر به حل مشکلاتشان نیست، چنین مصوبه ای منطقی نیست.
وی با اشاره به نگرانی و تکدر خاطر بخش بزرگی از اعضای جامعه پزشکی در پی این مصوبه مجلس، ابراز امیدواری کرد به بازتاب های منفی این موضوع توجه داشته باشد.
رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: بدون تردید، بازنده اصلی این مصوبه، مردم و حوزه سلامت کشور خواهد بود.
متخصصان ایرانی و خارجی حاضر در این دوره از کنگره به بحث و تبادل نظر درباره آخرین یافته های علمی در زمینه های بیماری های التهابی و نئوپلاستیک پوست، درماتوسرجری، کاسمتیک درماتولوژی، پوست و سلولهای بنیادی و کاربردهای نوین آن و همچنین آخرین دستاوردهای دارویی در زمینه جوان سازی پوست می پردازند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

5 نظر برای مطلب "یک محرومیت اجتماعی جدید برای جامعه پزشکی وضع شده است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حسین
Guest

جدا؟
بالاخره صدای شما هم درومد؟
اونوقت که پزشکان طرحی از فعالیت خصوصی محروم شدن نگران این چیزا نبودی؟
اصلا اونوقت که طرح برای پزشکان تصویب شد چرا چیزی نگفتید؟ آها،یادم اومد طرح شامل پزشکهای جوون میشه،شما قدیمیترها فقط زحمت تصویبش رو میکشید! خسته نباشید!
البته که موافق هم بودید چون اگر پزشک جوون مطب داشته باشه تو تهران رقیب شما خواهد بود و دیگه نمیتونید یکه تازی کنید.
همتون میدونید شرایط رزیدنتی چقدر سخته،چه حرکتی برای بهتر شدن شرایط رزیدنتهاتون کردید؟ هیچی،فقط دسترنجش رو خوردید.
همتون میدونید سهمیه فرزندان هیات علمی چقدر ناعادلانست،چیکار کردید؟ البته که کاری نکردید چون خودتون هیات علمی بودید.

حسین
Guest

از هر دست که دادید،ز همان دست گرفتید!

اجازه داشتن مطب خصوصی پزشکی عمومی به دستیاران
Guest
اجازه داشتن مطب خصوصی پزشکی عمومی به دستیاران
اینکه پزشکان عمومی مستثنی شده اند آیا به نوعی مجوز کار کردن و مطب داشتن در طی دوران دستیاری نیست؟ به چه عنوان دستیاران از داشتن مطب خصوصی در حیطه پزشکی عمومی منع میشوند در حالیکه صریحا مستثنی شده اند و دستیار هم تا زمانی که ۴ سال طی نشده که متخصص نیست و پزشک عمومی آخرین رتبه علمی او محسوب میشود دوستانی که گله از حقوق رزیدنتی میکنند آیا داشتن اجازه مطب عمومی کمکی نمیتواند باشد اگر مشکل بودجه در پرداخت حقوق یا به قول برخی کمک هزینه تحصیلی است خوب چرا اجازه داشتن مطب در حیطه پزشک عمومی… بیشتر
ناشناس
Guest

مطمئن باشیم که اندک پزشکانی که در این مرز و بوم هستند بزودی به کشورهای خارجه مهاجرت خواهند کرد… به کشوری مثل سوئد که پزشکان ایرانی را قبول دارند و شدیداً با کمبود پزشک مواجعه می باشند…

رادمهر
Guest

اقایان مجلسی… ما که جان انسانها را نجات می دهیم اما شماها نباشید فردی دیگر سیاست گزار پشت میز خواهد نشست…
از همین الان من و عده ای از همکاران تصمیم به مهاجرت گرفتیم….

wpDiscuz
Powered by Themes24x7