دانش آموختگان دانشجویان

انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت در انتظار موافقت رییس جمهور

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، باقر لاریجانی، روز یکشنبه در نشست خبری که درمحل وزارت بهداشت برگزار شد، در پاسخ به پرسش خبرنگارایرنا افزود: با دستور رئیس جمهوری برای تعیین تکلیف برخی رشته های بین رشته ای از جمله روانشناسی بالینی و برخی رشته هایی که همنامی دارند و نیز ایجاد رشته های جدید کمیته ای به ریاست دکتر نجفی، مشاور رئیس جمهوری تشکیل شد و تاکنون چندین جلسه کاری این کمیته با حضور نمایندگان وزارت بهداشت و وزارت علوم برگزار شده است.
وی گفت: درباره رشته روانشناسی بالینی، پیشنهاد برخی نخبگان این رشته و نیز وزارت بهداشت با توجه به لزوم آموزش بالینی دانشجویان این رشته و نیازی که وزارت بهداشت برای ارائه خدمات سلامت روان دارد، این بود که این رشته از وزارت علوم به وزارت بهداشت منتقل شود، البته عده ای نیز مخالف بودند اما در نهایت این کمیته به انتقال این رشته به وزارت بهداشت رأی داد.
وی افزود: اکنون پیشنهاد انتقال رشته روانشناسی بالینی از وزارت علوم به وزارت بهداشت به رئیس جمهوری ارائه شده است و تصمیم گیری در این زمینه به عهده رئیس جمهوری است.
لاریجانی گفت: با توجه به میزان بالای آسیبهای اجتماعی و روانی در کشور شبکه بهداشتی و درمانی کشور به فعالیت روانشناسان بالینی نیاز دارد و مردم به علت نبود این افراد از خدمات مشاوره و روان درمانی به میزان کافی برخوردار نیستند.
معاون آموزشی وزیر بهداشت درباره تحریم آمریکا و تاثیر آن بر دانشجویان ایرانی نیز گفت: تحریم آمریکا برای ایرانیان برخی دانشجویان ایرانی را نیز دچار مشکل کرده بود البته در چند روز گذشته تحولات صورت گرفته و تا حدی مشکلات این دانشجویان بر طرف شده است اما اگر دانشجویان ایرانی در هر جای دنیا دچار مشکل شوند ما از از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات آنها کوتاهی نمی کنیم.
وی ادامه داد: دانشجویان ایرانی که در هر جای دنیا در یکی از دانشگاههای معتبر تحصیل می کنند، اگر به ایران بیایند برای پذیرش آنها مشکلی نداریم.
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره سرنوشت دانشجویان ایرانی که به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل می روند نیز پاسخ داد: بیش از یک میلیون نفر در کنکور شرکت می کنند که حدود۱۰ هزار نفر آنها که اغلب دانش آموزان نخبه و با معدل ها ی بالای ۱۹ هستند در رشته های علوم پزشکی پذیرش می شوند اما برخی افراد هستند که با نمره بسیار پایین معدل ۹ و ۱۰ به دانشگاههای نامعتبر برخی کشورها مثل فیلییپین می روند که نمی توانیم مدرک آنها در کشور قبول کنیم.
وی گفت: افرادی که برای ادامه تحصیل قصد رفتن به خارج از کشور را دارند بهتر است برای انتخاب دانشگاه مقصد به فهرست دانشگاههای معتبر وزارت بهداشت توجه کنند، این فهرست هرسال نیز روزآمد می شود و درصورتی که دانشجویان به دانشگاههای دیگرغیرمعتبر بروند، برای پذیرش آنها معذوریت داریم زیرا با این کار نیزحق سایر دانشجویان از بین می رود و هم ممکن است سلامت مردم به خطر بیفتد.
لاریجانی افزود: برخی افراد هستند که به عنوان مثال به برخی دانشگاههای نامعتبر کشورهای همسایه می روند و مدرک دندانپزشکی می گیرد اما در تمام طول تحصیل حتی یکبار هم کار با دندان نکرده اند.
وی ادامه داد: افرادی که به دانشگاههای خارج از کشور می روند، می توانند برای پذیرش در داخل در یکی از آزمونهای بین المللی یا ملی که در داخل برگزار می شود، شرکت کنند.
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره پذیرش دانشجوی پرستاری در بیمارستانهای آموزشی گفت: کشور ما از نظر تعداد پرستار با کمبود شدیدی مواجه است بین ۱۰۰ هزار تا ۲۰۰ هزار پرستار در کشور کم داریم، و ظرفیت دانشکده های پرستاری کشور جوابگوی این نیاز نیست در عین حال یکی از رویکردهای وزارت بهداشت توسعه آموزش بالینی پرستاری است و همین آیین نامه جذب هیئت علمی بالینی پرستاری ابلاغ شده است.
وی افزود: در صورتی که برخی بیمارستانهای بزرگ آموزشی توانایی پذیرش دانشجوی پرستاری را داشته باشند و این درخواست با همکاری دانشکده های پرستاری دانشگاهها به وزارت بهداشت برسد، این درخواستها را بررسی می کنیم و اگر شرایط و توانایی لازم را داشته باشند، مجوز پذیرش دانشجوی پرستاری به آنان داده می شود و این پذیرش ممکن است به صورت آزمون جداگانه باشد یا از از طریق کنکور انجام شود.

** لیسانسه ها می توانند پزشکی بخوانند
لاریجانی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره پذیرش در رشته پزشکی از بین لیسانسه ها نیز گفت: این کار از چند سال پیش در دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع شده است و بیشتر از بین فارغ التحصیلان پرستاری و مامایی دانشجو گرفته است، برنامه وزارت بهداشت این است که امکان پذیرش دانشجوی پزشکی از سایر رشته های کارشناسی حتی رشته های وزارت علوم نیز در آینده فراهم شود و امیدواریم در آینده بتوانیم با اصلاحاتی در این نوع پذیرش زمنیه ورود سایر کارشناسان را به رشته پزشکی فراهم کنیم.
وی همچنین از تصویب برنامه آموزشی جدید رشته پزشکی خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه بازنگری شده ، طول دوره رشته پزشکی عمومی ۶٫۵ سال می شود در حالی که در گذشته در اغلب دانشگاهها این دوره بیشتر و حدود ۷ تا ۷٫۵ سال بود.

** ابلاغ آیین نامه رشته ژورنالیسم سلامت
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا درباره رشته ژورنالیسم سلامت نیز گفت: آیین نامه پذیرش این رشته نیز چند روز پیش ابلاغ شد، در گذشته پذیرش در این رشته در مقطع ارشد در دانشگاه علوم پزشکی شیراز وجود داشت و در ابلاغیه جدید دو یا سه دانشگاه دیگر نیز امکان پذیرش دانشجو در این رشته را به دست آوردند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا کارشناسان رشته ارتباطات و روزنامه نگاری نیز می توانند در این رشته تحصیل کنند، گفت: فکر نمی کنم در آیین نامه پیش بینی شده باشد اما پیشنهاد خوبی است و با اصلاحاتی می توان زمینه پذیرش فارغ التحصیلان کارشناسی ارتباطات و روزنامه نگاری را در این رشته ایجاد کرد.

**۲۵۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در کشور
لاریجانی گفت: ۲۵۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی و آزاد مشغول تحصیل هستند، ۲۰ هزار عضو هیئت علمی نیز در این دانشگاه تدریس می کنند، ۵۰ درصد این دانشجویان دررشته های بالینی و بقیه در رشته های علوم پایه تحصیل می کنند.
وی افزود: از بین ۲۰۱ نفر دانشمند ایرانی که جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا هستند، ۴۴ نفر از رشته های علوم پزشکی هستند، در ایران در ۷۲ رشته فلوشیب، در ۲۴ رشته فوق تخصص و در ۲۷ رشته در رشته های تخصصی پزشکی و ۷۹ رشته phd و ۹۱ رشته کارشناسی ارشد و ۲۹ رشته کارشناسی دانشجو پذیرش می شود و سالانه ۲۵ آزمون مختلف در کشور برگزار می شود.
معاون وزیر بهداشت همچنین از تصویب افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاههای غیر دولتی در شورای گسترش وزارت بهداشت در هفته گذشته خبر داد.
وی اضافه کرد: برای پذیرش دستیار رشته پزشکی خانواده نیز هفته گذشته ۲۲۷ نفر در آزمون شرکت کردند و هم اکنون نیز ۱۳۰ دانشجو در این رشته مشغول تحصیل هستند.
لاریجانی از تصمیم وزارت بهداشت برای ثابت مانده ظرفیت پذیرش رشته های دانشگاههای علوم پزشکی خبر داد و گفت: تصمیم مهم دیگر این شورا این است که از این پس امکان ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رشته های بالینی در رشته های علوم پایه و بر عکس در دانشگاههای کشور فراهم شده است.
معاون وزیر بهداشت همچنین از راه اندازی آموزش الکترونیک برای همه پزشکان عمومی که در حوزه پزشکی خانواده فعالیت می کنند به صورت دوره های شش ماهه و نیز برگزاری آزمون های علمی صلاحیت بالینی به صورت الکترونیک در ۳۵ دانشگاه خبر داد.
وی گفت: در ۲۵ دانشگاه علوم پزشکی هم اکنون آزمونهای جامع به صورت الکترونیک انجام می شود و تا پایان این دولت همه دانشگاههای علوم پزشکی این آزمونها را الکترونیکی برگزار خواهند کرد؛ علاوه بر آن ۱۸دانشگاه علوم پزشکی به دانشگاه مجازی علوم پزشکی متصل شده اند و به زودی تعداد آنها به ۲۲ دانشگاه می رسد، این دانشگاه ۱۷ آزمون بین المللی را برگزار می کند، ۲۷ هزار دانشجوی علوم پزشکی نیز اکنون با این دانشگاه ارتباط دارند.
فراخوان جذب دو هزار هیئت علمی
لاریجانی گفت: سال ۹۵، حدود هزار هیئت علمی در دانشگاههای علوم پذیرش شدند و به زودی در چند روز آینده فراخوان جذب دو هزار هیئت علمی دیگر نیز در دانشگاههای علوم پزشکی منتشر می شود و تلاش می کنیم ظرفیت و نسبت هیئت علمی به دانشجو را در این دانشگاهها اصلاح کنیم.
وی افزود: یکی دیگر از برنامه های وزارت بهداشت، افزایش جذب دانشجوی خارجی است، هم اکنون حدود دو هزار دانشجوی خارجی در دانشگاههای علوم پزشکی تحصیل می کنند که در آینده نزدیک این تعداد بیشتر می شود، به خصوص اینکه با هماهنگی سازمان نظام پزشکی برای این دانشجویان در داخل کشور شماره نظام پزشکی موقت صادر می شود و می توانند در زمان مشخص طبابت کنند.
معاون وزیر بهداشت همچنین از بازبینی محتوای آموزشی همه رشته های علوم پزشکی و اعتباربخشی همه دانشگاههای علوم پزشکی به صورت درونی تا پایان امسال و انجام اعتباربخشی بیرونی در سال آینده و نیز ایجاد سایت دانشجویان شاهد و ایثارگر که حدود ۱۵ هزار نفر هستند برای رفع مشکلات آموزشی آنها خبر داد.
لاریجانی همچنین از اعتباربخشی ۱۹۰ انجمن علمی پزشکی کشور خبر داد و گفت: از سال آینده تمام انتخابات این انجمن ها به صورت الکترونیک انجام می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7